DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Duygu EMİNEL
Duygu EMİNEL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 13:59
Güncelleme : 28-01-2021 14:05

REDDİ MİRAS NEDİR? NASIL YAPILIR?

REDDİ MİRAS NEDİR? NASIL YAPILIR?

Miras bırakanın ölümü üzerine her türlü mal varlığı, borç ve alacağı yasal veya atanmış mirasçılarına kalır. Halefiyet ilkesi gereği bu borç ve alacaklar herhangi bir işlem yapılmaksızın doğrudan mirasçılara geçer. Murisin mirasçıları alt ve üst soyundan olabileceği gibi  atanmış mirasçılar da olabilir.

Muristen geriye kalanlar her zaman değerli menkul ya da gayrimenkul mal olmayabilir. Murisin varsa borcu da ölümünden sonra murise geçeceğinden; bazı durumlarda muris, bu borcu üstlenmek istemeyebilir. İşte bunun için hukuk sistemimizde REDDİ MİRAS müessesesi düzenlenmiştir.

Murisin tüm alacak ve borçlarını reddeden mirasçı; reddi miras davası açarak bu hak ve yükümlülüklerinden kurtulabilir. Miras, murisin ölümüyle mirasçılara geçeceğinden bu dava ancak murisin ölümünden sonra açılabilir. Yani mirasbırakan henüz hayatta iken reddi miras yapılması mümkün değildir.

Kanunda mirasın reddi iki şekilde düzenlenmiştir.

  • Mirasın gerçek reddi
  • Mirasın hükmen reddi

Mirasın gerçek reddi; fiil ehliyetine sahip mirasçıların kayıtsız şartsız olarak mirasın tümünü reddettiklerini murisin son yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesine Murisin ölümünden ya da mirasçının mirasçı olduğunu öğrenmesinden  itibaren 3 ay içinde açacağı reddi miras davası ile yapılır.

Dava açmak için öngörülen 3 aylık süre hak düşürücü süre niteliğindedir yani bu sürelerden sonra dava açıldığında hakim esasa girmeden davayı usulden reddedecektir. Mirasçı mirasçı olduğunu murisin ölümünden çok sonra öğrendiğinde 3 aylık süre öğrenme tarihinden itibaren başlayacağı için bunu ispat da davacıya düşmektedir. Yani mahkemeye mirasçı olduğunu sonradan öğrendiğini ispat edecektir.

Mirasın herhangi bir şarta bağlı olarak reddedilmesi mümkün değildir. Böyle bir reddi miras talebi kabul edilmeyecektir.

Aynı şekilde mirasın kısmen reddi de mümkün değildir. Yani muristen kalan terekenin sadece aktifleri kabul edilip pasiflerinin (borçların) reddedilmesi talebini içeren bir reddi miras davasında talep reddedilecektir.

Reddi miras yapıldıktan sonra kural olarak artık bundan dönmek mümkün değildir. Ancak aldatma, hile yanılma gibi durumlar varsa bunu ispat ile reddi mirasın iptali için dava açılması mümkündür.

Mirasın hükmen reddi ; muris ölümü anında borca batıklığı açıkça belli ya da tespit edilmiş ise yasal karine olarak mirasçı mirası reddetmiş sayılır. Bunun için borç miktarına bağlı olarak asliye ya da sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir ancak burda mirasın gerçek reddinden farklı olarak 3 aylık süre öngörülmemiştir. Dava her zaman açılabilir. Hükmen ret davasının açılması için mirasın pasiflerinin aktiflerinden fazla olduğunun tespit edilmiş ya da açıkça belli olması ve mirasın daha önce kabul edilmemiş olması gerekli ve yeterlidir.

Mirasın hükmen reddinden gerçek redden farklı olarak davalı alacaklılardır. Gerçek reddinde ise davalı yoktur dava çekişmesiz yargı türünde olduğundan husumet yöneltilmez.

Reddi mirasın en önemli noktası şudur ki reddi miras yapan mirasçının talebi kabul edildiğinde miras sanki reddeden mirasçı ölmüş gibi onun yerine geçecek mirasçıya geçer. Ancak yasal ve atanmış mirasçıların tümü birlikte mirası reddederlerse o zaman miras reddeden mirasçının yerini alan mirasçıya geçmemektedir. Örneğin murisin 3 çocuğu ve eşi mirasçı olsun; bu mirasçıların tümü yerine sadece bir çocuğu reddi miras yapmış olursa o zaman miras, o muristen önce ölmüş gibi yeniden paylaştırılacak ve reddi miras talep edenin mirasçıları kimse ona geçecektir.  

Bazı durumlarda murisin borçlarından kurtulmak adına reddi miras yapan murisin çocukları sadece kendisi mirası reddederek borçtan kurtulduğunu zannetse de aslında borç bu sefer kendi eş ya da çocuğuna geçmiş olacaktır. Bu nedenle reddi miras yapılacağı zaman dikkatli olunması gerekmektedir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA