DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-02-2021 13:38   Güncelleme : 15-02-2021 13:42

Japonya dördüncü çeyrekte büyümeye devam etti

Japonya ekonomisi yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 12,7 büyüdü.

Japonya dördüncü çeyrekte büyümeye devam etti

Japonya’da gayri safi yurt içi hasıla yılın dördüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  yüzde 12,7 yükseldi.

Japonya Kabinesi’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilene göre ekim-aralık döneminde GSYH bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 3 büyümeyi başardı.

Ekonomistler ise ekim-aralık döneminde GSYH'nın yıllık yüzde 9,5 büyüdüğünü tahmin ediyorlardı.

Dördüncü çeyrekte özel tüketim bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 ve sermaye harcamaları yüzde 4,5 arttı. Dış talebin GSYH'ya katkısı 1 puan oldu. Yurt içi talebin katkısı ise 2 puan olarak hesaplandı.

Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura, ekonominin dördüncü çeyrekte yaşanan güçlü performansa rağmen hala toparlanmanın yarı yolunda olduğunu söyledi.

Dördüncü çeyrek verileri sonrası yaptığı açıklamada Japon ekonomisinde toparlanmanın potansiyelini teyit eden Nishimura, ancak ekonominin hükümetin uyguladığı olağanüstü hâl tedbirlerinin etkisi ile hala aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu da vurguladı.

Capital Economics ekonomistlerinden Marcel Thielliant ise Japon ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmede ekonomisinin 1 Nisan'da başlayacak mali yılda pandemi öncesi seviyelere daha da yaklaşmasının muhtemel olduğunu savundu.