EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 09:21   Güncelleme : 15-04-2021 09:21

Yurt içi piyasaların gündeminde Merkez Bankası'nın faiz kararı var

Küresel piyasalar karışık seyrini sürdürürken, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı izlenecek.

Yurt içi piyasaların gündeminde Merkez Bankası'nın faiz kararı var

Küresel piyasalarda, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeler, aşılama çalışmaları, çip krizi, açıklanmaya başlayan ilk çeyrek finansal sonuçlar ve ekonomik aktivitedeki ayrışmalarla ülke ve sektör bazında farklılaşmalar öne çıkıyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün katıldığı bir etkinlikte, faiz artırımından önce tahvil alımlarının azaltılacağı yönünde konuştu. Powell, "Geçen aralık ayından bu yana hedeflerimize yönelik önemli ilerlemeler kaydettiğimizde varlık alımlarını azaltacağımız zamana ulaşacağız. Bu, büyük olasılıkla faiz oranlarını yükseltmeyi düşündüğümüz zamandan çok önce olur." dedi.

Fed'in dün akşam yayımlanan "Bej Kitap" raporu ise ülkede ekonomik faaliyetin şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hız kazandığına ve tüketici harcamalarının güçlendiğine vurgu yaptı.

Diğer taraftan ABD'de dün açıklanmaya başlayan ilk çeyrek finansal sonuçların etkisiyle New York borsasında banka hisseleri artış gösterirken, özellikle teknoloji hisselerinde satıcılı bir seyir hakim oldu.

Dün açıklanan sonuçlara göre JPMorgan Chase'in 2021 yılının ilk çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 399 yükselerek14,3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde Goldman Sachs'ın net karı yüzde 464 artış kaydederek 6,84 milyar dolara, Wells Fargo'nun net karı da yüzde 626 artışla 4,7 milyar dolara yükseldi. Bu sonuçlarla dün Goldman Sachs'ın hisseleri yüzde 2'yi aşkın yükselirken, Wells Fargo'nun hisseleri yüzde 5'in üzerinde artış sergiledi.

Bu gelişmelerle, dün Dow Jones endeksi yüzde 0,16 artış sergilerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,41 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,99 geriledi.

Avrupa borsalarında, veri gündeminin durağan olmasının da etkisiyle yatırımcıların Kovid-19 aşı çalışmaları ve şirket bilançolarına odaklandığı dünkü işlemlerde karışık bir seyir hakim oldu. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,04 yükselirken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,17 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,1 değer kaybetti.

Avro/dolar paritesi ise yükseliş eğilimine devam ederek, yüzde 0,3 değer kazancıyla 1,1981 oldu.

ABD ve Avrupa borsalarındaki karışık seyir, Asya piyasaları ile yeni güne de seyredildi. Kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 gerilerken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,4 artış gösterdi. Japonya'da ise Kovid-19 vaka sayılarındaki artışın devam etmesi durumunda Tokyo Olimpiyatlarının iptal edilebileceği yönündeki açıklamalar sonrasınd Nikkei 225 endeksi yatay seyrediyor.

Yurt içinde, dün özellikle banka hisselerinde tepki alımlarının güçlenmesi ile yükselişi hızlanan BIST 100 endeksi, yüzde 2,24 artışla günü 1.409,19 puandan bitirdi. Bankacılık endeksinin artışı ise yüzde 3,57 oldu. Dün dolar endeksindeki düşüş eğiliminin etkisiyle yüzde 0,5 gerileyerek 8,0794'ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,0850 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde TCMB'nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısının, yurt dışında ise ABD'nin sanayi üretimi ve perakende satışları verilerinin izleeceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.390 ve 1.360 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu belirtti.

TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamına yakını bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının  yüzde 19 düzeyinde sabit bırakılacağını öngörüyor. 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete göre, ekonomistlerden sadece 1'i ise politika faizinin 100 puanlık artırımla yüzde 20'ye çıkarılacağını tahmin ediyor. Geçen ayki PPK toplantısında politika faizi 200 baz puan artırılarak yüzde 17'den yüzde 19'a çıkartılmıştı.