EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 09:28   Güncelleme : 12-04-2021 09:28

Yurt içi piyasalar veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar, yoğun haber ve veri gündeminin olduğu haftaya negatif seyirde başlangıç yaparken, yurt içinde bugün ödemeler dengesi ve işsizlik verileri takibe alınacak

Yurt içi piyasalar veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar, geçtiğimiz hafta makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmeye devam etmesi, büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ile yukarı yönlü seyir izledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası'nın düzenlediği Bahar Toplantıları çerçevesinde yapılan açıklamalarda özellikle Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyon ve faiz yönlendirmeleri, ABD ve Avrupa borsalarında rekorların devam etmesini sağlarken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,66 seviyesinde denge buldu.

Powell, yapmış olduğu konuşmalarda, çoğunlukla artış eğilimindeki enflasyon üzerinde durdu. Ekonomi normalleşirken fiyatlarda geçici artışın yaşanabileceğini ancak kalıcı enflasyon beklemediklerini belirten Powell, enflasyonun artması durumunda müdahale etmek için gerekli araçlara sahip olduklarını belirtti. 

Diğer taraftan geçen hafta dünya genelinde açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) genel olarak beklentilerin üstünde gerçekleşerek ekonomik aktiviteye yönelik iyimserliği artırırken, IMF, küresel büyüme tahminini bu yıl için yüzde 5,5'ten yüzde 6'ya, 2022 için yüzde 4,2'den 4,4'e çıkarttı.

Bu gelişmelerle geçen haftanın son işlem gününde Dow Jones endeksi 0,89 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,77 yükselerek kapanış rekoruna imze atarken, Nasdaq endeksi yüzde 0,51 arttı.

ABD'de cuma günü açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) mart ayında aylık yüzde 1 artarak beklentileri geçmesi sonrası yatırımcılar yarın açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi verilerine odaklandı.

Avrupa borsaları cuma günü karışık bir seyir izledi . Haftalık bazda pozitif görünümünü bozmayan başlıca borsalarda, yatırımcılar için en önemli motivasyon, beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve aşılama çalışmalarında sağlanan gelişmeler oldu.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,21 artışla  kapanış rekorunu 15.234 puana çıkartırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,06 yükselerek 6.169 puanla 2000 yılından bu yana en yüksek haftalık kapanışını yaptı.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,38 düşüşle 6.915 puan oldu. Hafta boyunca yükseliş eğiliminde hareket eden avro/dolar paritesi, cuma günü yüzde 0,12 gerilese de bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 1,2 artışla 1,19'un üzerine çıktı.

Asya piyasaları yeni haftaya düşüşe başladı. Otomotiv sektöründen başlayarak diğer alanlara da yayılan "çip krizi" sonrası bugün ABD Başkanı Joe Biden'ın çip üreticileri ile bir toplantı gerçekleştirmesi beklenirken, Japonya Başbakanı Suga Yoşihide'nin, bu hafta gerçekleştireceği ABD ziyareti de yatırımcıların odağında.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,1 geriledi.

Yurt içinde, geçtğimiz hafta artan yeni tip koronavirüs vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirler dolayısıyla negatif ayrışan BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 1,65, haftalık bazda ise yüzde 2,58 değer gerileyerek 1.393,24 puandan kapattı.

Cuma günü yüzde 0,5 yükselişle 8,1820'den günü tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay bir seyirde.

Analistler, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, Kovid-19 vakalarına ilişkin haber akışı, yoğun veri gündemi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının bu hafta yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını aktardı.

Bugün şubat ayı cari işlemler dengesi ile işsizlik verilerinin takibe alınacağını belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.390 ve 1.350 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.