EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 09:28   Güncelleme : 05-04-2021 09:28

Yurt içi piyasalar enflasyon verisini bekliyor

Küresel piyasalarda tatil olaması nedeniyle açık olan piyasalarda sakin bir seyir izlenmesi öngürülürken, yurt içinde, bugün açıklanacak olan mart ayı enflasyon verileri izlenecek

Yurt içi piyasalar enflasyon verisini bekliyor

Küresel piyasalarda, beklentilerden üstünde gelen makroekonomik verilerin desteği ile geçtiğimiz hafta olumlu bir hava hakimdi. Bu hafta yoğunlaşan veri gündemine ek olarak bugün başlayacak Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın birlikte yapacağı toplantı odak noktası oldu.

Diğer tarafan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın perşembe günü yapacağı konuşma ve G20 Maliye Bakanları Toplantısı da piyasaları etkileyebilecek gündem maddeleri olarak göze çarpıyor.

Artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarına karşın ekonomik aktiviteye ilişkin verilerin genel olarak beklentileri geçmesi ile geçtğimiz hafta küresel risk iştahının arttığı ve geçen haftaya kadar piyasalar üzerinde baskıya sebep olan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,7 seviyesinde denge bulduğu kaydedildi.

Cuma günü  kapalı olan New York borsasında, perşembe günkü kapanışta Dow Jones ve S&P 500 endeksi tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışınıgerçekleştirdi.

Yeni haftanın açılışında, cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin mart ayında 916 bin ile beklentileri aşmasının iyimserliğinin etkili olması öngörülüyor.

Haftanın veri gündeminde çarşamba günü Avrupa genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), perşembe günü Almanya'da fabrika siparişleri ve cuma günü ise Almanya'da sanayi üretimi verileri yer alıyor.

Yeni haftanın açılışında Japonya'da hizmet sektörü PMI verisinin 48,3'e çıkması sonrası Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Çin ve Hong Kong'da ise resmi tatil dolayısıyla borsalar kapalı.

Yurt içinde, artan Kovid-19 vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlere karşın ekonomiye yönelik iyimserlik ve artan küresel risk iştahı ile geçtiğimiz hafta pozitif önlü hareket sergileyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bir önceki haftaya göre yüzde 3,30 yükseldi. BIST 100 endeksi, cuma günü ABD ve Avrupa piyasalarının tatil olması nedeniyle görece durağan bir seyirdeydi. ve yüzde 0,25 yükselerek 1.430,19 puan oldu.

Cuma günü yüzde 0,9 yükselişle 8,1904'ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,2180 seviyesinde alıcı buluyor.

Analistler, bugün yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise ABD'de hizmet sektörü PMI verileri ile IMF ve Dünya Bankası'nın bugün başlayacak toplantılarından gelecek açıklamaların zleneceğini belirtti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükseliş isteğinin güçlenebileceğini aktaran analistler, olası düşüşlerde 1.390 ve 1.340 seviyelerinin destek durumunda olduğunu söyledi.