EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 07:10   Güncelleme : 25-03-2021 07:10

Yoksullukla mücadele için daha güçlü veri sistemleri gerek

Dünya Bankası, yoksullukla mücadelede daha güçlü veri sistemleri gerektiğini vurgulayarak, ulusal veri sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yoksullukla mücadele için daha güçlü veri sistemleri gerek

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada "Daha iyi yaşamlar için veri" başlıklı Dünya Kalkınma Raporu'nun yayımladığı duyuruldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının veri için yönetişim, eşit erişim ve güveni geliştirmenin aciliyetini gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, yoksullukla mücadele için uluslararası veri sistemlerinin güçlendirilmesinin gerekliliğine işaret edildi.

Açıklamada, ulusal veri sistemlerinin güçlendirilmesine vurgu yapılarak, hanehalkı anketlerinden toplanan bilgilerden uydu görüntülerine kadar verilerin politikalar için bilgi sağlayabileceği ve ekonomik faaliyeti teşvik ederek yoksullukla mücadelede güçlü bir silah görevi görebileceği aktarıldı.

Bugün her zamankinden daha fazla verinin bulunduğu fakat büyük ölçüde kullanılmadığının altı çizilen açıklamada, verilerin hükümetlerin önceliklerini belirleme ve kaynakları daha verimli bir şekilde kullanma yeteneklerini iyileştirdiği dile getirildi.

Açıklamada düşüncelerini aktaran Dünya Bankası Başkanı David Malpass da verilerin; programlar ve politikalar geliştirerek, ekonomileri yönlendirerek ve vatandaşları güçlendirerek muazzam bir değer yaratma potansiyeli oluşturduğunu dile getirdi.

Malpass, düzenlemeleri uyumlu hale getirmek ve politikaları koordine etmek için uluslararası iş birliğine gerek duyulduğunu, böylece verilerin değerinin herkesin yararına olacak şekilde kullanılacağını, çevreci, dayanıklı ve kapsayıcı bir toparlanmaya yönelik çabalar için bilgi sağlayacağını ifade etti.