EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 11:43   Güncelleme : 25-03-2021 11:43

Yerli start-up şirketi ABD'ye robotik sistem ihracatı yapacak

BAMA Teknoloji, RoboGait yürüyüş rehabilitasyonu robotu ile dünya çapında bu alanda üretim yapan ilk 4 şirketten biri oldu.

Yerli start-up şirketi ABD'ye robotik sistem ihracatı yapacak

RoboGait yürüyüş rehabilitasyon robotu ile Türkiye ve Avrupa'da yürüme zorluklarının tedavisine estekte bulunan BAMA Teknoloji, ABD'ye ihracat yapmaya başladı.

ODTÜ Teknokent'te bulunan BAMA Teknoloji, 2010 yılından bu yana robotik rehabilitasyon sistemleri üzerine Ar-Ge çalışmaları sürdürüyor.

Bu alanda Ankara'da kurulan ilk ve tek yerli üretici olan BAMA Teknoloji, RoboGait yürüyüş rehabilitasyonu robotu ile dünya çapında bu alanda üretim yapan ilk 4 üreticiden biri konumuna geldi.

Kuruluşu ve gelişimiyle Türkiye'nin örnek "start-up" girişimci şirketlerinden olan BAMA Teknoloji, KOSGEB ve TÜBİTAK destekleriyle kurulup, Ar-Ge projelerini devletin sağladığı desteklerle tamamladı. Şirket, ürettiği bu ürünü hızlıca ticarileştirip öncelikle yerli pazarda ithal ikamesini başarıyla gerçekleştirdi ve daha sonra ihracata başladı.

Şirket yurt dışı faaliyetlerine  Avrupa pazarında başladı. Bu kapsamda Polonya, Romanya ve Macaristan'daki kliniklerde RoboGait cihazlarının kullanımı başladı. RoboGait son olarak ABD FDA Onaylı Tıbbi Cihaz Listesi'ne girmeyi başardı. Şirket çok yakın zamanda RoboGait ile ABD tıbbi cihazlar pazarına da girecek.

En çok patent üreten şirket

BAMA Teknoloji, yeni tasarımlarla ürün yelpazesini hızlaı bir şekilde geliştirerek, biyomekanik alanında yeni teknolojiler geliştirip sağlık sektörünün hizmetine sunuyor.

Şirket ürünleriyle birçok teknoloji ödülüne sahip oldu. 2020 yılı TOBB Türkiye 100 Hızla Büyüyen Şirketler Listesi'nde 33'üncü sırada bulunan BAMA Teknoloji, son 10 yılın girişimci şirketleri arasında en fazla patent üreten şirketi olma başarısına sahip.

Yürüme yeteneğini tekrar kazandırıyor

RoboGait, travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme, nörolojik veya ortopedik nedenlerden ortaya çıkan yürüme yeteneğinin kaybı durumlarında bu yeteneğin tekrar kazanılması ve geliştirilmesi için kullanılan robot yardımlı yürüyüş rehabilitasyon sistemi olarak üretildi.

Bu yöntem, erken rehabilitasyonda önemli bir yere sahip. İşlev görmeyen alt ekstremitenin doğal bir yürüyüş deseninde harekete geçirilmesi ile nöronal yol aktive edilerek kombine bir tedavi amaçlanıyor.

Geleneksel lokomotor tedavi, iki ya da üç fizyoterapist ile paralel barlar aracılığıyla gerçekleştirilen ve büyük bir çaba isteyen bir yöntemken, RoboGait  tek bir kullanıcının uygulayabileceği etkin bir tedavi yöntemi sunuyor.

RoboGait yürütücü ortezi, pediatrik ve yetişkin hastalar için kullanılabilecek şekilde dizaynedildi.. Pediatri bağlantıları sırasında herhangi bir ekstra mekanizma gereksinimi olmadan çocuklar için de aynı modülle terapi süreci sürdürülebiliyor. Tek modül kullanımı ile terapist, yorucu ve güce dayalı ortez modülü değiştirme zahmetinden kurtuluyor ve daha kısa sürede daha çok hastaya yönelebiliyor.