DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-04-2021 07:38   Güncelleme : 09-04-2021 07:38

Venezuela, hesaplarının açılmasını talep etti

Venezuela, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik aşı satın almak için İngiltere ve ABD'den dondurulan altın rezervlerinin ve hesaplarının serbest bırakılmasını istedi.

Venezuela, hesaplarının açılmasını talep etti

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, ülkesinin yurt dışında bloke edilen kaynaklarının açılmasını talep ederek, "Aşıların satın alınması için cezai yaptırımlar kalkmalı ve milyarlarca dolardan en az 300 milyon dolar serbest bırakılmalıdır. Daha önce de talep ettiğimiz halde ne ABD ne Birleşik Krallık isteğimize olumlu yanıt verdi." şeklinde konuştu.

Venezuela'da, Nicolas Maduro hükümeti ve muhalefet, 21 Mart'ta Kovid-19 aşısı satın alınması için anlaşma yaptıklarını duyurmuştu

Venezuela'nın İngiltere Merkez Bankasındaki altınlarının değerinin 930 milyon avro olduğu düşünülüyor.

ABD yaptırımları sebeiyle ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya olan Venezuela'nın sağlık sisteminin salgınla başa çıkamaması endişe yaratıyor.

Venezuela yönetimi, ilk kez 2018 yılının sonunda İngiltere Merkez Bankasından altınları serbest bırakmasını istemişti.

Banka Ocak 2019'da isteği kabul etmezken aynı ay kendini geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido, altınların Maduro yönetimine verilmemesini talep etmişti.

Devlet Başkanı Maduro'yu göreve bırakmaya zorlamak için yaptırım uygulayan ABD, bu yaptırımların ihlal edilmemesi konusunda diğer ülkeler, yabancı bankalar ve şirketlere uyarıda bulunmuştu.

Venezuela'da bugüne kadar 171 bin 373 kişi Kovid-19'a yakalandı, 1720 kişi yaşamını kaybetti.