EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-04-2021 14:08   Güncelleme : 02-04-2021 14:08

Türkiye'nin ilk "Yataklı Lüks Tren Turu"na 40 milyon avro yatırım

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi aracılığıyla, Global merkez ofisi Japonya'da bulunan HIS Türkiye ile Sun Group arasında yapılan ve Kapadokya Ekspresi ile başlangıç yapacak oan Türkiye'nin ilk "Yataklı Lüks Tren Turu" projesinin imzaları bugün İstanbul'da atıldı.

Türkiye'nin ilk

Protokol törenine Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik ve HIS Türkiye Genel Müdürü H. Emre Özkur katılım sağladı.

İş birliğiyle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, HIS ile Japonya-Türkiye arasındaki iş birliği için uzun zamandır çalışma yaptıklarını ifade ederek, üzerine çalıştıkları konulardan birinin de Türkiye'deki turistlerin trenle ulaşım sağlaması konusu olduğunu belirtti.

Dağlıoğlu, bu konuyu hayata geçirmek için Yatırım Ofisi olarak, HIS Türkiye ile Sun Group'u bir araya getirdiklerini aktararak, demir yolları ile turistik hizmet verme işini 2 şirketin bir araya gelerek hayata geçireceğini söyledi.

"Türkiye ekonomisine yaklaşık 1 milyar avroluk katkı sağlama hedefindeyiz"

HIS Türkiye Genel Müdürü H. Emre Özkur, projenin kendileri için rüya proje olduğunu belirterek, Yatırım Ofisi'nin burada çok kilit bir role sahip olduğunu aktardı.

HIS Global'in merkez ofisi Japonya'da bulunan ve 70'ten fazla ülkede 500'den fazla ofisi bulunan dünyanın en iyi 10 seyahat operatöründen biri olduğuna dikkat çeken Özkur, Türkiye'de 16 yıldır hizmet veren HIS Travel markasıyla şu an iş seyahati sektörünün en büyük ilk 5 firması arasında bulunduklarını dile getirdi.

Özkur, projenin turizm açısından önemine vurgu yaparak şunları aktardı:

"Özellikle şirketimizin Türkiye'de bu projeye başlaması Japon turistlerin bundan sonra çok daha fazla Türkiye'ye gelmesini sağlayacak. Kapadokya Ekspresi trenle ulaşımı sağlayacak. Özellikle dünyada trenle ulaşıma çok fazla talep var, buraya ciddi yatırımlar gerçekleşiyor.

Tren yolculuğu ile birlikte çok daha geniş çerçevede, çok daha fazla şehrimizi bu ulaşımın içine dahil edeceğiz. Ülkemizin çok güzel yerleri var, projenin başlangıcı Kapadokya ama daha sonra Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu, Karadeniz'e kadar uzandıracağız. Yolculuk ilk etapta İstanbul-Kapadokya arasında başlayacak, daha sonra ülkeyi kaplayan bir turizm demiryolu hattı olarak planlıyoruz. Projenin ilk yatırım bedeli 40 milyon avro, hedefimiz yıllık 200 bin turiste ulaşmak."

Tren yolculuğu yapan yolcuların daha çok emekli yaşını aşmış turistler olduğunu belirten Özkur, proje çerçevesinde kişi başı 5 bin avro  gelir ile Türkiye ekonomisine yaklaşık 1 milyar avroluk destekte bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Özkur, Kapadokya Ekspresi'nin açılışının, iç turizme yeni bir boyut kazandıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşacağını, Kapadokya İstanbul arası yataklı tren projesinin ülke turizmine çok büyük katkıda sağlayacağını ifade ederek, "Kapadokya Ekspresi'ni 5 yıldızlı 2 otel gibi düşünmek gerek, karşılıklı sefer yapılacak. Bu sene içinde, yıl sonuna kadar faaliyete geçecek." şeklinde konuştu.

Japon yatırımcı olarak güven ortamının kendileri için en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Özkur, "Japonya'da yurt dışı yatırım yapmak isteyen firmalara seminerler veriyoruz, Türkiye hakkında yaptığımız her seminer, en fazla katılımcı çeken seminerler oluyor." ifadelerini kullandı.

"28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını aldık"

Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik, Group olarak 1993 yılında faaliyete başladıklarını, şimdiye kadar Türkiye'nin çeşitli demir yolu, hızlı tren ve şehir içi raylı sistem projelerinde faaliyetlerde bulunduklarını belirtti.

Türkiye'de 25 yıldır demir yolu sektöründe çalıştıklarına vurgu yapan Atik, şunları aktardı:

"28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını demiryolları için almış olduk. Yolcu taşımacılığı alanında ilk Özel Demiryolu Tren İşletmecisi Yetki Belgesini alarak bu alanda faaliyetlerimize başladık. Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon avro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz.

Bu Kapadokya Ekspresi ile başlayacağımız bu serüvende kullanacağımız araçlarımız birer 5 yıldızlı otel şeklinde olacak, hepsi yataklı vagonlardan oluşacak. Her bir kompartımanda 5 yıldızlı otel standartları olacak. İlk etaptaki yatırımla 200-250 kişilik istihdam sağlanacak. Sistem devreye girdikçe yatırım miktarı ve istihdam sayısı artacak. Proje ülkemizde ilk olacak ve güzel bir ürün geliştirdik."

Atik, projenin yıllık 1 milyar avroluk bir ekonomik katkı yaratacağını ifade ederek, "Türkiye ekonomisine ve Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Bu yüzden böyle bir yatırıma başladık." şeklinde konuştu.