EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 12:13   Güncelleme : 08-04-2021 12:32

Türkiye'de medya yatırımları 14 milyar TL'ye yaklaştı

Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Mecra dışı reklam yatırımları ile beraber, toplam medya ve reklam yatırımları ise  17 milyar 469 milyon TL oldu

Türkiye'de medya yatırımları 14 milyar TL'ye yaklaştı

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora göre, Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak kayotlara geçti.

Mecra dışı reklam yatırımları ile beraber, toplam medya ve reklam yatırımları ise bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında büyüme göstererek 17 milyar 469 milyon TL oldu. Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre, 2020 yılında toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak kaydedildi.Yine bu dönemde toplam reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 17 milyar 469 milyon TL olarak gerçekleşti..

2020 yılında reklam yatırımlarını en çok arttıran sektörler; perakende, sağlık-medikal ve temizlik (ev temizlik ürünleri) oldu.

Televizyonun büyüme oranı %23

Türkiye’de pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması ile toplam televizyon izleme süreleri 2020’nin 2. çeyreğinde ciddi artış kaydetti. Bu etki azalsa da yılın son çeyreğinde yeniden kapanmaların etkisiyle tekrar etkileyeci düzeylere ulaştı.

Özellikle2020 yılının mart-mayıs döneminde haber kanalların izlenmesi daha hızlı artış gösterirken, bu kanallarda canlı yayınlarda reklam yatırımları ön plana çıktı.. Kısıtlamalar sebebiyle program çekimlerinin iptali, çoğu ana kanalda tekrar yayınlara yöneltti. Bu durum, kanalları negatif yönde etkilerken prodüksyonlarına devam edebilen kanalların performansta ciddi şekilde artışa sebep oldu. Tüm spor müsabakalarının iptali veya ertelenmesi spor kanallarının da izlenilirliğini düşürdü.

Sosyal mesajlar içeren reklamlar öne çıktı

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle birçok sektörde bahar yayınları ertelenirken yayında olmak isteyen markalar ise yine kısıtlamalar nedeniyle reklam prodüksiyonlarının çekilememesi sorunu ile karşı karşıya kaldılar. Bu durum bazı reklamverenlerin kampanyalarını iptal etmesine ya da masa üstü spotlar ile ilerlemesine yol açtı.

 

Her şeye rağmen, bu dönemde birçok reklamveren, günün şartlarını adresleyen çoğunlukla da sosyal mesajlar içeren reklamlar ile yayınlarını sürdürdü. Tüm bu karmaşık ortama rağmen TV yatırımları yılın ilk yarısında da büyümeyi başardı. Haziran ayı itibariyle kısmen normale dönüş ile ilk yarıdan ertelenen talep, yılın 2. yarısında talebin dönemsel normallerinin çok üzerinde seyretmesine neden oldu bu durum sene sonuna kadar da sürdü.

Televizyonda süre kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 11 yükselerek 2020 yılında toplam 341.726.163 saniyeye çıktı. 2019’un Nisan ayında 4 saat 34 dakika olan kişi bazlı ortalama TV izleme süresi, 2020’nin Nisan ayında ise yüzde 32 oranında büyüyerek 6 saat olarak kaydedildi. Televizyon izleme davranışlarında yaşanan olumlu değişim, reklam yatırımlarına da olumlu etki etti.

Dijital mecralar çıkşta

2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020 yılında dijital mecralarda yüzde 39 büyüme ile birlikte, toplam 7 milyar 528 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde arama bazlı mecraların pazar payı yüzde 38, gösterim bazlı mecraların payı yüzde 35 ve videoların ise yüzde 20 olarakkaydedildi.

 2020’de arama bazlı reklam yatırımları,2019 yılına göre yüzde 37 oranında artış göstererek, 2 milyar 849 milyon TL oldu. Yine 2020 yılında gösterim bazlı reklam yatırımları bir önceki yıla oranla yüzde 32 artışla 2 milyar 649 milyon TL, video bazlı yatırımlar da 2019’a göre yüzde 61’lik artarak 1 milyon 541 milyon TL oldu.

Bu yıl hazırlanan raporda metodoloji değişikliği yapıldı

Dijital medya yatırımları hesaplamasında Türkiye'de 1 Ocak – 31 Aralık 2020 döneminde gerçekleştirilen dijital medya yatırımlarının toplam değerine ilişkin yapılan tahminler ise şu şekilde:

Şirketlerin yeni müşteri ve proje kazanım ve kayıplarından bağımsız olarak, rekabet ortamından kaynaklı faktörleri, - İçerisinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi döneminin sektöre olan olumlu ve olumsuz etkileri, - Resmi kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve ülkemizdeki dijital reklam yatırımlarının tahminlenmesine kaynak oluşturabilecek rapor ve açıklamalarıyla dijital medya yatırımlarında etkisi bulunan diğer tüm bileşenleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirildi.

Dijital içerik tüketimi yükseldi

2020 yılının mart ayında başlayan pandemi döneminde eve kapanma ve uzaktan çalışma uygulamaları dolayısıyla  evde geçirilen zamanının arttığı, buna bağlı olarak dijital içerik tüketimin de yükseldiği gözlemlendi. Haziran ayından itibaren açılma olsada Ekim ayından sonra yeniden kapanma  ile pandeminin ilk evresindekine benzer tüketici davranışları ve mecra tüketimi kaydedildi. Buna bağlı olarak dijital, tüm yıl içinde en yoğun kullanılan mecra oldu.

Pandemi döneminde salgın ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak için ana akım mecraların özellikle haber kanalları ve gazetelerin internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında artış görüldü. Olağanın dışında, uzun bir süre evde kapalı kalmanın etkisi ile sosyal medyada geçirilen zaman ve içerik tüketim, internet üzerinden oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme süreleri artış gösterdi.

Dijital platformlar üzerinden film ve dizi yayını yapan platformların aboneliklerinde, dijital radyo ve podcast dinleme alışkanlığında da artış kaydedildi. Dışarıda geçen sürenin sınırlanması ve ortak alanlarda bulunmaktan kaçınılması doayısıyla tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yöneldi. Daha önce bu yöntemle alışveriş yapmayan birçok yeni tüketici edinildi.

2020’de dijital dönüşümde büyük sıçramalar yaşandı

Uzaktan çalışma yöntemi ile birlikte internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme olanağı sunan uygulamaların kullanıcı sayısında önemli artışlar kaydedildi. Bu dönemde markalar, tüketicilerine erişmek, fayda yaratmak, duygusal bağ kurmak ve etkileşime geçmek için yoğun olarak dijital mecra ve dijital çözümleri seçti. Buna bağlı olarak bu yöndeki yatırımlarınq yoğunluk kazandırdılar. Sosyal medya platformları üzerinden yapılan canlı yayın, etkinlik ve etkileşime yönelik markalı iletişimlerde, influencer iş birliklerinde artış yaşandı.

Tüketicilerin e-ticareti tercih etmesi ile markaların bu platformlarda görünür olmak için yapacağı yatırımlar da önplana çıktı. Diğer yandan, e-ticaret markaları yaptıkları reklam yatırımları ile önemli reklamverenler konumuna geldiler. 2020, tüm dünyada tüketici tutum ve davranışlarında büyük değişimlerin, dijital dönüşümde büyük gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Reklam yatırımları ve online mecranın büyümesinde dijital dünyanın tüketici tarafından zaman ve mekandan bağımsız erişilebilir olması, geniş ekosistemi, erişim-etkileşim gücünün yüksek olması ve uygulama zenginliği büyük katkıda bulundu.

Mobil platformlar yüzde 70 genişledi.

2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde en çok büyüme mobil platformlarda meydana geldi. Geçtiğimiz yıl mobil platformların dijital medya yatırımları içerisindeki payı yüzde 70, bu platformlara yapılan yatırım ise 5 milyar 261 milyon TL olarak kaydedildi.