EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:22   Güncelleme : 23-03-2021 14:22

Türkiye 2,7 milyon dolarlık deniz salyangozu ihraç etti

2021'in ocak-şubat döneminde 2,7 milyon dolarlık deniz salyangoz ihracatı yapan Türkiye dış satımın yüzde 75'ini Karadeniz'den gerçekleştirildi.

Türkiye 2,7 milyon dolarlık deniz salyangozu ihraç etti

Türkiye'den yılın ocak-şubat aylarında 5 ülkeye gerçekleştirilen  deniz salyangozu ihracatından 2 milyon 675 bin 123 dolar kazanç elde edildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden elde edilen bilgilere göre, ocak-şubat döneminde 5 ülkeye 454 bin 350 ton deniz salyangozu satıldı.

Bu dönemde ihracattan 2 milyon 675 bin 123 dolar gelir sağlandı.

Türkiye'den deniz salyangozu satın alan ülkeler; Güney Kore Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan, Japonya ve Bulgaristan oldu.

Güney Kore Cumhuriyeti'ne 1 milyon 668 bin 757, Çin Halk Cumhuriyeti'ne 489 bin 600, Tayvan'a 381 bin 500, Japonya'ya 133 bin ve Bulgaristan'a 2 bin 266 dolarlık deniz salyangozu satışı oldu.

Türkiye'de ocak ve şubatta döneminde gerçekleşen deniz salyangozu ihracatının değer olarak yüzde 75'ini ise Karadeniz Bölgesi'nden sağlandı.

"Deniz salyangozu yurt dışı piyasalarında aranan bir ürün haline geldi"

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu,  deniz salyangozu Türkiye'de tüketilmemesine rağmen ihracatından önemli bir girdi sağlandığını kaydetti.

Özellikle Karadeniz Bölgesi'nden yoğun bir şekilde ihracatı gerçekleştirilen deniz salyangozunun, yurt dışı pazarlarında aranan bir ürün olduğuna vurgu yapan  Kalyoncu, ihracatın çok daha yüksek noktalara ulaşabilmesi adına yasal mevzuatlardaki kısıtlamalarda düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, deniz salyangozunda da avlanma yasağı olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Dengenin korunabilmesi ve popülasyon açısından deniz salyangozunun avlanma zorunluluğu var. Ancak tüm deniz canlıları için eşit bir şekilde uygulanan avlanma yasağı istenilen düzeyde ürün tedarik edilmesini zorlaştırabiliyor. Bu nedenle hızlı artış gösteren deniz salyangozunun, diğer canlılara zarar vermemesi için belli bir dönem yasak uygulanmadan avlanmasına müsaade edilmesi gerekmekte. Böylelikle ihracatının daha üst rakamlara ulaşması sağlanabilecektir."