EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-02-2021 16:43   Güncelleme : 17-02-2021 16:45

Türkiye ve Portekiz'den karşılıklı yatırımların artırılması çağrısı

Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi Lale Ülker, yapılacak çalışmalarla 5 milyar dolarlık Türkiye-Portekiz dış ticaret hacmi hedefine ulaşabileceklerini belirterek, "Hem Türk şirketlerin Portekiz'de, hem de Portekizli şirketlerin Türkiye'de yeni yatırım yapmaları için kuvvetli bir siyasi irade mevcut." dedi.

Türkiye ve Portekiz'den karşılıklı yatırımların artırılması çağrısı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) EU Talks kapsamında çevrim içi olarak "Türkiye-Portekiz İş Birliği Fırsatları" webinarı düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Lale Ülker, Türkiye'nin AB ile gündeminin oldukça yoğun olduğu bir süreçte Portekiz'in 1 Ocak'ta AB dönem başkanlığını devraldığını anımsatarak, bunu bir fırsat penceresi olarak gördüklerini söyledi.

Ülker, iki ülke arasında bir süredir yapılamayan Ekonomik ve Ticari Ortak Komitesi Toplantısı'nın (JETCO) yılın ikinci yarısında Türkiye'de gerçekleştirilmesinin karara bağlandığını anımsatarak, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Portekiz'in Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği anımsatan ve iki ülke arasında siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda çok güzel ilişkiler bulunduğunu anlatan Ülker, "2019'da 2 milyar doları aşan ülkeler arası ticaret hacmi geçen yıl salgın nedeniyle bir miktar geriledi. Bu düşüşün 2021'de tekrar eski seviyesine kolayca geleceğine, hatta üzerine çıkacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Ülker, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olduğunu belirterek, "Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar en kısa sürede bu potansiyeli hayata geçirmeye imkan tanıyacak. Hem Türk şirketlerin Portekiz'de, hem de Portekizli şirketlerin Türkiye'de yeni yatırım yapmaları için kuvvetli bir siyasi irade mevcut." ifadelerini kullandı.

Türk şirketlerin bu ülkedeki yatırımlarından bahseden Ülker, Portekiz hükümetinin yatırım süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran çabalarının bulunduğunu söyledi.