GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:48   Güncelleme : 09-04-2021 13:05

Türkiye-Ukrayna stratejik ortaklığı güçleniyor

Zelenskiy'nin 9. Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi ziyareti çerçevesinde liderlerin konuşacağı konuların başında savunma sektörü, STA ve turizm konularının yer alacağı öngörülüyor

Türkiye-Ukrayna stratejik ortaklığı güçleniyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin yarın 9'uncusu düzenlenecek Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi (YDSK) ziyareti çerçevesinde, liderlerin savunma sektörü, serbest ticaret anlaşması (STA) ve turizm konularının konuşulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şubat 2020'de, 8'incisi gerçekleştirilen Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi kapsamında Kiev'e gitti.

Zelenskiy de Ekim 2020'deki İstanbul ziyareti çerçevesinde Erdoğan'la bir araya geldi ve iki ülke arasında savunma alanında iş birliği anlaşmaları yapıldı.

Zelenskiy'nin cumartesi günü gerçekleştireceği ziyarette, liderlerin görüşeceği konuların başında savunma sektörü, STA ve turizm konularının olması bekleniyor.

İlişkilerin itici gücü savunma sektörü

Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 14 Aralık 2020'de korvet ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında bir takım anlaşma yapıldı.

Ukrayna, Türkiye'den 2019 yılında 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın aldı.

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, 6 Ekim 2020'de Ukrayna medyasına verdiği röportajda, Bayraktar TB2 SİHA'larının Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini, Ukrayna ordusunun 48 ortak üretim SİHA satın almayı düşündüğünü dle getirdi.

Türkiye-Ukrayna ortak yapımı korvetler Ukrayna'nın Nikolayev şehrindeki Okean tersanesinde üretileceği bildirilmiş, ilk korvetin Türkiye'de diğerlerinin Ukrayna'da üretilmesi amaçlanıyor.

Ukrayna da deneme aşamasında olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı için motor tedarik ediyor.

Ukrayna uçak firması Antonov ile AN-178 uçağının ortak üretimi iki ülke arasındaki güncel konular arasında.

STA ile 10 milyar dolar ticaret hacmi hedefi

İki ülke 2019 yılında yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacmini, 2020 yılında yeni tip koronavirüs salgınına karşın yaklaşık 4,7 milyar dolarda sabit kılarak büyük ölçüde korudu.

2021 yılının ilk çeyreğinde  yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminde 2020 yılına görece yüzde 18'lik bir artış kaydedildi.

Erdoğan ve Zelenskiy, 5 milyar dolar olan ticaret hacmi için 10 milyar dolar hedefini koymuş, bu çerçevede liderler 2012 yılından bu yana devam eden STA görüşmelerinin bu sene sonuçlandırılması talimatında bulunmuştu.

Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kaçka'nın katılımıyla Eylül 2020'de Ukrayna ve Türkiye arasında tekrar ivme kazanan STA görüşmeleri devam ediyor.

Turizmde iş birliği

Turizm ise ülkeler arasındaki bir diğer önemli konu. Türkiye'nin karantina sonrası yurt dışına uçuşları başlattığı ilk ülkelerden biri olan Ukrayna'dan Türkiye'ye 2019 yılında 1 milyon 547 bin turist gitmiş, 300 bin kişi de Türkiye'den Ukrayna'ya gelerek rekora imza atmıştı.

2020 yılında salgına rağmen yaklaşık 1 milyon Ukraynalı turist Türkiye'ye gelirken yaklaşık 150 bin Türk de Ukrayna'ya gitti.

Antalya başta olmak üzere, geçen sene kış turizminde Erciyes ve Erzurum bölgeleri de Ukraynalılar için uğrak noktalardan olmuştu.

Bu yıl da salgının gidişatına göre Ukrayna'nın, Türk turizmi için en önemli ülkelerden biri olacağı öngörülüyor.

Ayrıca son dönemde Rusya'nın Ukrayna sınırları civarındaki askeri hareketliliğinin iki lider tarafından masaya yatırılması bekleniyor.

,, ,,