EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 07:44   Güncelleme : 12-04-2021 07:44

Türk ve Katarlı iş insanları Doha'da bir araya geldi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türk ve Katarlı iş insanlarının Doha'da buluşmasıyla ilgili "İnşallah gelecek dönemde daha önce ifade ettiğimiz 5 milyar dolar hedefinin de üstüne çıkacağız" şeklinde konuştu.

Türk ve Katarlı iş insanları Doha'da bir araya geldi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan başkanlığında MÜSİAD Yerel Üst Kurulu Başkanı Ahmet Şekerli ve MÜSİAD Üretim ve Ticaret Planlama Üst Kurulu Başkanı Oktay Dede'nin katılımıyla düzenlenen Katar İş Gezisi çerçevesinde iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve yatırım alanlarına yönelik görüşmeler yapıldı.

Heyet ilk olarak Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ile görüştü. Görüşmede üretim ve ticaret alanındaki projeler masaya yatırılırken, Katarlı iş insanlarının farklı sektörlerdeki yatırım alanları ele alındı.

Diğer taraftan MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Khalifa bin Jassim Al Thani ve heyeti ile de görüşme yaptı.

"Türkiye'ye yönelik yatırım rüzgarı devam edecek"

Açıklamada düşüncelerini aktaran MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, yurt dışında 95 ülkede faaliyette bulunduklarını dle getirerek, ticari diplomasinin önemine değindi.

Kaan, MENA bölgesi ülkeleriyle ticaretin güçlenerek devam edeceğini belirterek, körfez bölgesinden Türkiye'ye yönelik yatırım rüzgarının devam edeceğini söyledi.

Kaan, sözlerinin devamında şunları aktardı:

"Yurt içi ve yurt dışı şubelerimiz, ticari diplomasi faaliyetlerini sürdürürken, sanayicilerimiz ve iş insanlarımızın beklentilerini saha verileriyle analiz ediyor, buna göre üretim ve yatırım alanlarının doğru bir şekilde belirlenmesine katkı sağlıyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerle özellikle son 10 yılda büyük bir ivme kazanan Türkiye-Katar ilişkilerinin sahadaki yansımalarını daha da güçlendireceğimize inanıyoruz. Gerek Katarlı iş insanları gerekse bölgede faaliyet gösteren Türk şirketleri iki ülke arasındaki pazardan oldukça memnun. İnşallah gelecek dönemde daha önce ifade ettiğimiz 5 milyar dolar hedefinin de üstüne çıkacağız."

MÜSİAD tarafından hayata geçirilen farklı sektörlere yönelik projelere de değinen Kaan, Türkiye'nin bölgedeki iş insanları için cazip bir pazar olduğunu ifade etti.

Kaan, kıtalararası lojistik bir merkez olarak görülen Anadolu'nun gelecekte ticaretin en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine işaret etti.