EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-04-2021 12:18   Güncelleme : 02-04-2021 12:18

Türk şirketi Repkon, Avustralyalı şirketle ortaklığa imza attı

Repkon ve Titomic, güç birliği yaparak Avustralya'da namlu üretimi için ortaklık sözleşmesine imza attı

Türk şirketi Repkon, Avustralyalı şirketle ortaklığa imza attı

Türkiye'de metal şekillendirme sektöründe üretim yapan Repkon, Avustralya'da Titomic firmasıyla ortaklığa imza atacak.

Metal şekillendirme sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyette bulunan Repkon, savunma, havacılık ve uzay sanayisine ilişkin stratejik ürünleri yurt içinde ve dışındaki kullanıcılara pazarlıyor.

Repkon, soğuk bir proses olan akıtarak şekillendirme (flowforming), kesme kuvvetiyle şekillendirme (shearforming) ve sıcak uç kapama (hot spinning) gibi stratejik teknolojilerde geliştirdiği yöntemlerle, yüksek hassasiyetli parçaların imalatını gerçekleştirebilen makineler üretiyor. Şirket, bu kritik parçaların seri üretimini de gerçekleştiriyor.

Repkon sahip olduğu bu niteliklerle Avustralya'da bir ortaklığa adım atacak. Bu çerçevede  Repkon ve Avustralyalı Titomic şirketi namlu üretimi için bir ortaklık sözleşmesine imza attı. Anlaşma kapsamında Avustralya’da kurulacak merkezde, Repkon'un kendini kanıtlamış olan ve patentli yöntemlerine sahip olduğu flowforming teknolojisi ile Titomic’in sahip olduğu kinetik füzyon teknolojisi kullanılarak Repkon tarafından tasarımı yapılan namluların üretimi gerçekleştirilecek.

Şirket, rotasyonel soğuk dövme (swaging) teknolojisinde gerek makine üretimi gerekse şekillendirme tekniği anlamında dışa bağımlı olmaktan kurtulup teknolojinin tümüne hakim olarak özellikle 5,56, 7,62, 9 ve 12,7 milimetre kalibreli namlu imalatında örtülü veya açık ambargolara yerli ve milli özgün çözüm sunabilecek duruma geldi.

Repkon, son olarak 40 milimetre bombaatar namlusunun imalatını dünyada ilk kez flowforming ile gerçekleştirip envantere dahil ederek bu konudaki yurt dışı bağımlılığını da yok etti.

Dünya genelinde namlu üretimi konusunda stratejik çözüm ve yeteneklere sahip Repkon bu ortaklık ile namlu konusundaki üstünlüklerini  bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. İki şirketin flowforming ve katmanlı imalat teknolojisi bir araya getirerek global olarak çözüm aranan sorunlara cevap verilmesi planlanıyor.