EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 14:53   Güncelleme : 29-03-2021 15:05

Türk savunma sanayisine yoğun ilgi 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk savunma sanayisinin yaptığı atılımla dünyanın yoğun ilgiyle takip ettiği bir noktada olduğunu ifade etti.

Türk savunma sanayisine yoğun ilgi 

Bakan Demir, video konferans yöntemiyle, Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayi Teknolojileri Topluluğu'nun organize ettiği Savunma Sanayi Zirvesi'nde konuştu. 

Başkanlık olarak güvenlik güçlerinin gerek duyduğu sistemleri azami oranda yerli ve milli olanaklarla karşılamayı hedeflediklerini belirten Demir, bunu yaparken geleceğin harekat ortamına yönelik teknoloji ve eğilimleri yakından takip ettiklerini aktardı.

Demir, insansız teknolojiler, lazer ve elektro manyetik silah sistemleri, siber güvenlik ve uzay, uydu teknolojileri, sanal gerçeklik, yapay zeka ve robotik gibi geleceğin savunma sanayisi trendlerine yönelik çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

Savunma sanayisinde Türkiye'nin yerlilik oranı arttış gösterdikçe bağımsızlık ve masadaki müzakere gücünün de arttığını belirten getiren Demir, dış politikada Türkiye'nin bölgesinde öncü bir güç olduğu gerçeğinin daha büyük oranda kabul gördüğünü idile getirdi.. Demir, savunma sanayisinin yaptığı atılımla dünyanın ilgiyle takip ettiği bir konuma geldiğini söyledi.

Türkiye'nin savunma sanayisinde teknoloji ithal eden değil, teknoloji ihraç eden ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Bugün yürüttüğümüz proje sayısı 750'yi aşmakta. Proje hacmimiz 60 milyar doları buluyor. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi içinde 7 Türk şirketi bulunuyor. 5 sene önce bu sayı sadece ikiydi. Savunma sanayisi ihracatımız son 5 yılda yüzde 30 artarken ithalatımız ise yaklaşık yüzde 60 düşmüştür. Bu sonuçlar hayal etmenin ve hayallerimiz için çalışmamızın bir karşılığıdır. Ülkelerin savunma harcamaları incelendiğinde savunma sanayisi alanında ciddi bir güç rekabetinin yaşanmakta olduğu çok açık şekilde görülüyor. Savunma sanayisi ihracatının ileri teknoloji ihracatı olması nedeniyle bu sektörde güçlü olan ülkeler stratejik rekabet üstünlüğüne sahip oluyorlar. Ülke olarak savunma sanayisinde iyi bir durumdayız diyebiliriz ancak bunun yetmediğini her zaman söylüyoruz. Bu alanda iyi bir yürüyüşümüz var ama koşmamız gerekir diyoruz. Koşmak için de enerji lazım. Enerji de siz gençlerde."

Gençlerin bağımsız bir savunma sanayisi gerçekleştirmede en büyük itici güç olduğunun vurgusunu yapan İsmail Demir, nitelikli insan kaynağı oluşturmaya yöenlik bir takım çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Demir, Savunma Sanayi Akademisi, Vizyoner Genç, meslek liselerine yönelik öğrenci ve öğretmen yetiştirme programlarıyla bu çalışmalardan olumlu dönüşler almayı amaçladıklarını aktardı.