EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 10:57   Güncelleme : 08-04-2021 10:57

Türk-Özbek ticaretinde 5 milyar dolar hedef

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Özbekistan ile ticaret hacmini, iki tarafın da kazançlı olacağı dengeli bir ticaret ile 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini dile getirdi.

Türk-Özbek ticaretinde 5 milyar dolar hedef

Pekcan, Özbekistan’daki temasları çerçevesinde Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile görüşme yaptı.

Görüşme sırasında Pekcan, Özbekistan’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, devlet başkanları düzeyindeki ilişkiler dahil iki ülke arasında kültürel, tarihi ve kardeşlik ilişkilerine dayanan bir stratejik iş birliğinin olduğunu ifade etti.

Temmuz 2020’de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri görüşme fırsatı bulduğunu anımsatan Pekcan, bu ziyaret vesilesiyle de ilişkileri daha da geliştirme fırsatı bulacaklarının vurguladı.

Özbekistan’a üst düzey bir heyetle geldiğini belirten Pekcan, "Amacımız, karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dostluğa yakışan bir seviyeye getirmek. İki ülke arasında 2 milyar dolar seviyesinde dengeli bir ticaret hacmimiz var. Amacımız, bunu Cumhurbaşkanlarımızın da öngördüğü 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak ve iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret hacmidir." diye konuştu.

Umurzakov da Türk heyetini Özbekistan’da görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Bu görüşmeler sonucunda iki ülkenin ekonomik ilişkilerini ele alarak, mevcut sorunlara çözüm bulacağımıza ve ilişkilerimizi yeni düzeye çıkaracağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, ülkedeki temasları çerçeveside Özbekistan-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısına katılacak, ayrıca Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murodjon Azimov ile görüşme gerçekleştirecek