EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 14:40   Güncelleme : 26-03-2021 14:40

Türk-İş gıda enflasyonunda yavaşlamaya vurgu yaptı

Türk-İş'in Mart ayı  verilerine göre yıllık gıda enflasyonunun yüzde 16,7 olduğu ve yıllık gıda enflasyonunda Şubat'a kıyasla bir yavaşlama olduğu saptandı

Türk-İş gıda enflasyonunda yavaşlamaya vurgu yaptı

Türk-İş'in açlık ve yoksulluk araştırması Ankara'da gıda enflasyonunda Mart ayında yavaşlama olduğuna vurgu yaptı.

Yayımlanan verilere  göre Mart ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 16,7 oldu. Şubat  ayında bu rakam yüzde 20'nin üstündeydi.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için  harcama tutarı,şubat ayına oranla  yüzde 0,63 artışkaydetti.

Yılın ilk çeyreği itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 5,64 oldu.

Ürünler bazında gıda enflasyonu

Süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği kaydedilmedi. Kıyma ve kuşbaşı et ile balık fiyatları sabit kalırken, tavuk fiyatı yükseldi. Yumurta fiyatında artış kaydedildi, bakliyat ürünlerinin fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı.

Sebze-meyve fiyatları, mevsim geçişiyle beraber bazı ürünlerin pazar tezgahlarında yerini alması veya kaybetmesiyle değişiklik gösterdi. Sebze-meyvede 28 üründe fiyat değişimi yaşandı.

Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı, bu ay 7,25 liradan 7,48 liraya yükseldi. Ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 7,38 lira iken ortalama meyve fiyatı 7,75 lira oldu.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur gibi ürünlerin fiyatında önemli bir değişiklik saptanmadı.

Tereyağı, margarin, ayçiçek yağı fiyatı bu ay aynı kalırken zeytinyağı fiyatı arttı. Çay ve ıhlamurun yanı sıra reçel, pekmez ve salça fiyatı değişmedi, bal ve tuz fiyatı ise artış gösterdi.

Açlık sınırı 2 bin 736 TL oldu

Türk-İş'in araştırma verilerine göre, mart ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 736, yoksulluk sınırı 8 bin 912 lira olarak kaydedildi.

Türk-İş'in çalışanların geçim şartarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesineetkilerini saptamak için her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın mart ayı sonuçları yayımlandı.

Bu araştırmaya göre, 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bu ay için 2 bin 736 lira oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 8 bin 912 lira olarak kayıtlara geçti. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 3 bin 317 lira oldu.