EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:54   Güncelleme : 05-04-2021 14:54

Türk iklimlendirme sektörü martta ihracat rekorunu kırdı

Türk iklimlendirme sektörü, mart ayında gerçekleştirdiği 547 milyon dolarlık ihracatla aylık bazda tüm zamanların ihracat rekoruna imza attı.

Türk iklimlendirme sektörü martta ihracat rekorunu kırdı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, sektörün ihracatı 2020 yılının mart ayına oranla yüzde 38, 2021 yılbaşından bu zaman kadar ise yüzde 22 artış gösterdi. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 2,5’tan yüzde 3,2 seviyesine yükseldi.

Tüm alt ürün gruplarında ihracat oranını artıran Türk iklimlendirme sektörü, Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 32,4, Soğutma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 4,4, Klima Sistem ve Elemanlarında yüzde 9,8, Tesisat Sistem ve Elemanlarında yüzde 23,4, Havalandırma Sistem ve Elemanlarında ise yüzde 32,9, Yalıtım Malzemelerinde ise yüzde 20,9 ihracatını artırdı. Mart ayı içinde ihracatın en çok yapıldığı ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Polonya olarak kaydedildi.

"İhracat birim fiyatında 5 dolara ulaşmak istiyoruz"

Açıklamada düşünelerini aktaran İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, salgın sürecine karşın sektör firmalarının ihracatlarını istikrarlı bir şekilde artırdığını belirtti.
2021 yıl için hedefledikleri 5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Şanal, "Türkiye ihracat birim fiyatın ortalama 1,1 dolar olarak gerçekleştiği bu dönemde Türk iklimlendirme sektörünün ihracat birim fiyatı 4,6 dolara yükseldi. Sektör olarak yakında zamanda katma değeri artırarak 5 dolara ulaşmak istiyoruz." dedi

Şanal, bununla birlikte Türk iklimlendirme sektörünü meydana getiren firmaların tüm coğrafyalarda etkin bir şekilde satış ve pazarlama faaliyetlerni sürdürdüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz de İSİB olarak kendilerine destek vermek adına geçen sene başladığımız dijital ticari heyet organizasyonları ile firmalarımızın pazar çeşitliliğini artırmaya çalışıyoruz. En son Birleşik Krallık’a yaptığımız dijital ticari heyetinde firmalarımız rekor iş görüşmesi ve iş bağlantıları kurdular. Bu sene içinde de 18 ülkeye dijital ticari heyet düzenleyeceğiz. Bu da ihracatımızın artması yönünde firmalarımızı destekleyecek. Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte yapacağımız fiziki aktivitelerle de ihracat hedeflerimizi daha yukarı çekeceğimizi düşünüyoruz."