EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:38   Güncelleme : 05-04-2021 14:38

Türk firmaları için Hindistan'da yatırım fırsatı doğdu

MÜSİAD organizatörlüğünde, DEİK ve TPCI iş birliğinde 20 Türk iş insanının olduğu ticaret heyeti Hindistan'da gerçekleşen uluslararası gıda fuarına katılarak, ülkedeki yatırım, ihracat ve ithalat konularında iş birliği fırsatları görüşüldü

Türk firmaları için Hindistan'da  yatırım fırsatı doğdu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Dönmez, Türkiye için Hindistan'da başta savunma sanayi projeleri olmak üzere müteahhitlik, gıda, içecek, ev aletleri, mutfak gereçleri, lüks mobilya ve hizmet sektörlerinde çok büyük fırsatlar, teşvikler ve iş birliği olanakları olduğunu belirtti.

MÜSİAD Birleşmeler ve Devralmalar Komite Başkanı da olan Dönmez, yapmış olduğu açıklamada, MÜSİAD organizatörlüğünde, DEİK ve Hindistan Ticareti Geliştirme Konseyi (Trade Promotion Council of India-TPCI) iş birliğiyle Hindistan'a 5 gün süren iş gezisi programı gerçekleştirdiklerini aktardı.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacmini artırmak ve yeni ticari iş birlikleri içinde bulunmak suretiyle gerçekleştirilen ziyarette 20 Türk iş insanının olduğunu aktaran Dönmez, Hindistan'da yapılan uluslararası gıda fuarı Indus Food'a en büyük katılımın Türkiye'den olduğunu söyledi.

Dönmez, fuarda heyette bulunan firmaların ikili görüşmeler ıgerçekleştirdiğini belirterek, Hindistan'dan alabilecekleri ve bu ülkeye ihracatını yapabilecekleri ürünleri incelediklerini ifade etti.

Ziyaret çerçevesinde MÜSİAD ve DEİK ile Hindistan Ticareti Geliştirme Konseyi arasında, iş birliğini artırmak ve ticari faaliyetleri geliştirmek için mutabakat zaptı (MoU) imzaladıklarını bildiren Dönmez, MoU protokolünün sağlayacağı avantajlardan söz etti.

Dönmez, ziyaret kapsamında Hindistan'ın Küçük ve Orta Ölçekli Girişimciler Bakanı Pratap Chandra Sarangi'nin konuşmacı olduğu bir forumun gerçekleştiğini  söyleyerek, "Hem fuarda hem forumda hem de forumdan sonraki etkinliklerimizde ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu." dedi.

Körfezin en büyük katılım bankalarından NBD Emirates Bank yetkilileri ile bir görüştüklerini, bankacılık ve finans alanında iş birliği toplantısı yapıldığını ifade eden Dönmez, "Toplamda 5 gün süren yoğun iş gezimizde çok önemli toplantılar ve görüşmeler gerçekleştirdik. Verimli geçen iş gezimizin ihracatımız için gayet başarılı olduğunu düşünüyoruz. Hindistan'ın hem ticari potansiyelini hem de Türkiye'ye olan ilgisini değerlendirmiş olduk." şeklinde konuştu.

"Türk şirketler için savunma sanayi projelerinde fırsatlar var"

DEİK Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Dönmez, Hindistan'ın Çin'den uzaklaşma politikası nedeniyle savunma sanayisine 100 milyar dolar ayırdığını ifade ederek, bunun Türk firmalar için önemli bir fırsat sunduğunu belirtti.

Dönmez, "Türk firmalarının güçlü olduğu gemi yapımının yanı sıra savunma sanayisine ilişkin projelerde önemli fırsatlar var. Şirketlerimiz, bu konularda mutlaka girişimde bulunmalı. Geçen yıl sadece bir Türk tersane firmamızın aldığı tek bir ihale tutarı yaklaşık 2,3 milyar dolar. Bu çok önemli bir rakam." dedi.

Markalaşan Türk elma ve kirazına ek olarak birçok gıda ve gıda sanayi ürünlerinde her geçen yıl pazar payının yükseldiğini belirten  Dönmez, şunları kaydetti:

"Bugün itibarıyla kentlerde yaşayan 400 milyon orta gelir nüfusa sahip Hindistan'da bu rakamın 2040'a kadar yaklaşık 750 milyon olması bekleniyor. Bu anlamda özellikle gıda, içecek, ev aletleri, mutfak gereçleri, cam ürünler, lüks mobilya ve özel kargo, motokurye gibi hizmet sektörlerinde girişimci Türk firmalarımız için çok büyük fırsatlar, teşvikler ve iş birliği olanakları bulunuyor."

"Türk şirketler salgına rağmen 4 milyar dolarlık ihale aldı"

Tevfik Dönmez, Hindistan'da köprü, viyadük, tünel ve metro gibi prestijli müteahhitlik, teknik müşavirlik, sinyalizasyon, hızlı tren ve alt yapı projelerine yönelim olduğunu ve bu projelerde Türk firmaların tercih ve teşvik edildiğini vurgulayarak, şimdiye kadar Türk şirketlerin Make in India programının sağladığı avantajla milyarlarca dolarlık ihale kazandığını aktardı.

Salgın dönemine rağmen Hindistan pazarını terk etmeyen çok sayıda firmanın sadece 2020 yılında 4 milyar dolarlık ihale almayı başardığını ifade eden Dönmez, "Dünyanın en uzun kara yolu tüneli olan Atal Tüneli'nin tasarım, yazılım ve elektromekanik sistemlerine Hindistan'da elektronik alanında faaliyet gösteren bir Türk firmamızın imza atması gerçekten gurur verici gelişme oldu." şeklnde konuştu.

"Bu yıl ihracat hedefi 1,5 milyar dolar"

DEİK Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Dönmez, 2023 yılına kadar 1 milyar dolar geliröngördüklerini düğün turizmi ve 1 milyon Hintli turist sayesinde ülkeler arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin ivme kazandığını aktardı.

Hindistan'a yönelik ihracat rakamlarından da bahseden Dönmez, bu yıl salgın öncesi yakaladıkları 1,2 milyar doları rahatlıkla geçeceklerini belirterek, "Bunu, ilk çeyrek rakamlarından rahatlıkla anlıyoruz. İhracatta hedefimiz bu yıl 1,5 milyar dolar, 2022'de ise 2 milyar dolar." açıklamasını yaptı.

Dönmez, dış ticaret açığının her geçen yıl yüzde 10 azaldığını dile getirerek, "Ticaret ve Dışişleri bakanlıklarımızın 'Hedef Ülke Hindistan' ve 'Yeniden Asya' girişimleri sayesinde Türkiye'nin, mikro anlamda Hindistan'a makro anlamda Asya Pasifik'e verdiği önem artmaya devam etmektedir." açıkamasını yaptı..