EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 08:02   Güncelleme : 09-04-2021 08:02

Turizm çalışanları yaz başlamadan aşılanmış olacak

Güvenli Turizm Sertifika Programı çerçevesinde uygulanan aşı programı sayesinde tüm turizm personelinin aşılanma sürecinin yaz sezonu başlamadan tamamlanacağı duyuruldu.

Turizm çalışanları yaz başlamadan aşılanmış olacak

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla turizm sektöründe görev yapan personelin aşılanmasına başlandığı beirtildi.

Aşılama programına havayolları, havaalanları, konaklama tesisleri, seyahat acenteleri çalışanlarının yanı sıra profesyonel rehberlerin de dahil olduğu belirtilen açıklamada, "Güvenli Turizm Sertifika Programı kapsamında gerçekleştirilen aşı programı sayesinde tüm turizm personelinin aşılanma süreci yaz sezonu başlamadan tamamlanacak." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Haziran 2020'de uygulamaya koyulan Güvenli Turizm Sertifika Programı'nın başlamasından bu yana sıkı sağlık ve güvenlik yönergelerinin takip edildiği belirtilerek, turizmin güvenli biçimde devam etmesi için gerekli tüm adımların atıldığı dile getirildi.

Aşılama programının titizlikle uygulandığı aktarılan açıklamada, Turizm Personeli Aşılama Sistemi'ne "https://turizmpersoneli.tga.gov.tr" internet adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

8 binden fazla tesis sertifika aldı

Açıklamada, dünyanın en güvenli turizm destinasyonu olmayı hedefleyen Türkiye'nin, COVID-19 ile etkin mücadele etme ve böylece turizmi güvenilir kılma çalışmalarına Güvenli Turizm Sertifika Programı'nı kuvvetlendirerek ve kapsamını genişleterek devam ettiği ifade edildi.

Sertifikanın 30 veya daha fazla odalı konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildiği anımsatılan açıklamada, şimdiye kadar 8 binden fazla tesisin bu sertifikayı aldığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin 2021 yılında sağlıklı ve güvenli bir turizm destinasyonu olmaya devam etmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığı dile getirildi.