DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-04-2021 08:15   Güncelleme : 19-04-2021 08:15

Trump, Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararından memnun

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden yönetiminin Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme kararını "harika ve olumlu" bulduğunu, ancak askerlerin daha erken çekilmesi gerektiğini söyledi

Trump, Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararından memnun

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilme süreciyle ilgili yazılı açıklamada bulundu ve Joe Biden yönetiminin adımını çok olumlu bulduğunu dile getirdi.

Trump, açıklamasında, "Afganistan'dan çıkmak harika ve olumlu bir iş. Ben çekilmeyi 1 Mayıs için planlamıştım, bu süreci bu tarihe olabildiğince yakın şekilde gerçekleştirmeliyiz." ifadelerine yer verdi. Trump, geri çekilme süreci için belirlenen 11 Eylül gününün ise ABD tarihi için makus bir yas günü olduğunu ve o şekilde kalması gerektiğini aktardı.

Eski Başkan Trump, Şubat 2020 yılında Taliban ile yaptığı anlaşmada belirli şartlar karşılığında ABD askerlerinin Afganistan'dan 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceğini taahhüt etmişti.

20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Biden, sayıları 2 bin 500 civarında olan askerlerin çekilmesi takviminin 1 Mayıs'ta başlayıp 11 Eylül 2021'e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

ABD Kongresinde Demokratlar genel olarak Biden'ın çekilme planına destek verirken, Cumhuriyetçilerin büyük bölümü "ABD'nin Afganistan'ı boşlukta bıraktığını" ve "orada yeniden terör unsurlarının çoğalacağını" ileri sürüyor.