EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-04-2021 14:34   Güncelleme : 16-04-2021 14:34

Tosyalı Holding'in 2,5 milyar dolarlık yatırımında son aşama

Türkiye'de bir ilk olan EAF Quantum teknolojisinin kullanılacağı İskenderun Sarıseki Tesisi'ndeki yatırımın tamamlanmasıyla Tosyalı, yılda 10 milyon tonluk üretim rakamına erişecek

Tosyalı Holding'in 2,5 milyar dolarlık yatırımında son aşama

Tosyalı Holding tarafından İskenderun'da hayata geçirilen 2,5 milyar dolarlık yassı çelik üretim fabrikasının büyük kısmı tamamlandı.

Tosyalı Holding'in açıklamasına göre, şirket, teknoloji ve inovasyonla şekillenen yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Salgının tüm olumsuz şartlarına karşın Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam eden Tosyalı Holding, İskenderun'da son yılların en büyük sanayi yatırımlarından birine hayata geçiriyor.

Geçen yıl İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) başladığı yeni çelik yatırımına devam eden şirket söz konusu yatırımın büyük kısmını tamamladı.

Başlangıçta hurdadan üretim yapacak olan Sarıseki Tesisi, orta vadede ise madenden çelik üretimine geçecek. Toplam yatırım büyüklüğü 2,5 milyar doları bulacak tesis devreye girdiğinde, yılda 4 milyon ton yassı çelik üretimi yapılacak ve 1.300 kişiye doğrudan istihdam yaratacak.

Yatırımı süren tesis Türkiye'nin yassı çelik ithalatının yarısını, diğer bir ifadeyle yıllık 4 milyar dolarlık ithalatını karşılayacak. Bu tesisle birlikte Tosyalı Holding'in konsolide üretim rakamı da yıllık 10 milyon tonu bulacak. Bu rakamla Tosyalı, sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda tüm bölgenin en büyük üreticilerinden biri olacak

Sarıseki Tesisi bünyesinde bulunacak iki liman, Tosyalı'nın yıllık 2 milyar doları aşacak ihracat gücüne de önemli katkıda bulunacak.