EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:38   Güncelleme : 30-03-2021 12:38

TMO ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden Malatya kayısısına destek 

Avrupa Birliği tarafından tescillenen Malatya kayısısı, yurt içinde TMO ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış noktalarında raflarda yer almaya başladı.

TMO ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden Malatya kayısısına destek 

Avrupa Birliği tarafından tescillenen Malatya kayısısı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış noktalarında tüketiciyle buluşuyor.

2020 yılında  266 milyon 202 bin dolar karşılığı 90 bin 317 ton kuru kayısı ihracatının gerçekleştği Malatya'da bu ürünün değerinin ve tüketiminin artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 2020 yılında kuru kayısı konusunda güzel  gelişmeler yaşandığını bildirdi.

Kuru Kayısı Lisanslı Depo'nun geçtiğimiz yıl faaliyete geçmesinin ardından TMO'nun kuru kayısı müdahale alımı yaptığını belirten Özcan, "TMO'nun alım yapmasıyla kayısıda yeni bir dönem başladı. TMO'nun aldığı ürünü ne yapacağı kamuoyunda merak konusuydu. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin verdiği talimatla, Malatya milletvekillerimizin yoğun takibi ve TMO Genel Müdürümüzün çalışmalarıyla ülkenin 150 noktasında şubesi ve satış noktası bulunan TMO, lisanslı depoya alarak muhafaza ettiği üründen yaklaşık 50 ton kuru kayısıyı paketleyerek 150 noktaya gönderdi."  şeklinde konuştu

Özcan, kuru kayısının TMO satış noktalarında tüketiciye sunulmasının büyük bir gelişme olduğunu işaret ederek, bir taraftan kuru kayısı ihracatını yükseltmek diğer taraftan da ürünün yurt içi tüketimini yükseltmek için çabaladıklarını dile getirdi.

Uygun fiyata, kaliteli ürün

Kuru kayısının Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış noktalarında da tüketiciyle buluşmaya  başladığını aktaran Özcan, açıklamsında şu ifadeleri kullandı.

"Tarım Kredi Kooperatifleri şu an yaklaşık 200 noktada hizmet veriyor. Buralarda da kuru kayısıyı tüketicinin damak tadına sunuyoruz. Kuru kayısı sektörü olarak bu market zincirlerinde tüketiciye daha uygun fiyata ve daha kaliteli ürünü sunmak içinde elimizden geleni yapıyoruz. 2021 yılı ve devamında kuru kayısı tüketimini ülke içinde asgari yüzde 20 artıracak şekilde planlama yapmalıyız. Tüketicinin mutfağında kuru kayısı bulundurarak günlük 5 tane kayısı tüketmesini sağlayacak şekilde yolumuza devam edeceğiz. TMO ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış noktalarında şu anda kuru kayısı tüketiciye sunuluyor, bundan sonra tüketimi artıracak şekilde yolumuza devam edeceğiz."