EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 13:24   Güncelleme : 28-03-2021 13:24

TISİAD Irak ile 50 milyar dolarlık ticaret yapmayı hedefliyor

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Kılıç, Irak'ta bulunan AVM'lerde büyük oranda Türk markalarının hakim olduğu olduğu ve bu markaların daha fazla tercih edildiğini dile getirerek "Irak'la dış ticaretimizde 50 milyar doları hedefliyoruz" ifadesini kullandı

TISİAD Irak ile 50 milyar dolarlık ticaret yapmayı hedefliyor

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye-Irak ticari ilişkileri, Türk iş insanlarının Irak'taki faaliyetleri ve karşılaşılan sorunlara yönelik değerlendirmeler yaptı.

Irak'ta faaliyette bulunan Türk iş insanlarının en önemli sorunlarından birinin Irak vizesi alırken karşılaştığı zorluklar olduğunu dile getiren Kılıç, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) gelirken kapıda 1 aylık vize alındığını ancak bu vizeyle güneye gidilemediğini aktardı.

Kılıç, IKBY'ye gelen bir Türk vatandaşının burada alınan vizeyle Basra'ya kadar inebilmesi gerektiğini aktararak, birçok iş insanının buradan Kerkük, Musul, Bağdat ve Basra'ya gidemediğini belirtti.

Türk plakalı araçların IKBY'nin dışındaki Irak şehirlerine gidemediğini söyleyen Kılıç, "Irak hattı açılırsa, Türkiye plakalı araçlarımız ırak hattı üzerinden giderse bizim için çok önemli olur. Araçlarımız hem Irak'ın tamamına, 18 vilayetine gitmiş olur hem de bu hattı kullanarak diğer Arap Yarımadası'ndaki ülkelere de gitmiş olurlar."  dedi.

Irak'ta Türkiye markalarına daha çok ilgi var

Kılıç, Türkiye'nin 2013 yılında Almanya'dan sonra en fazla ihracat gerçekleştirdiği ikinci ülkenin Irak olduğunu belirterek, 2014 yılında terör örgütü DEAŞ'ın bölgeye girmesiyle ihracat rakamlarında düşüş yaşandığını bildirdi.

İhracat rakamlarının 10,8 milyar, 8,5 milyar ve 7,6 milyar dolara kadar gerilediğini ancak "son zamanlarda ihracatın yıllık olarak 9 milyar civarında kapandığını" aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

"Tabii komşu-çevre ülkeler içerisinde Irak bizim için çok önemli bir partner. Bugün çarşıyı dolaştığınızda yüzde 90 Türk markalarını görürsünüz. AVM'lere gittiğinizde yüzde 90 Türk markalarını görürsünüz. Bugün İstanbul, İzmir, Ankara Mersin ve Adana'daki bir AVM'ye gittiğinizde hangi markaları görüyorsanız, Duhok, Süleymaniye, Erbil'de gittiğinizde de yine o AVM'lerdeki markaları burada da görürsünüz. Burada Türkiye markalarına daha fazla sempati var. Daha fazla bizi tercih ediyorlar."

"Türkiye ile Irak arasında 4-5 tane kapının daha açılmasını isteriz"

Kılıç, lojistikte Habur Sınır Kapısı'nın dünyanın en fazla işlem yapılan kapılarından biri olduğunu, günlük 2 bin dolayında aracın hem Irak'a hem de Türkiye'ye giriş yaptığını belrtti.

Irak ile İran arasında 9 sınır kapısı bulunduğunu hatırlatan Kılıç, "Türkiye ile Irak arasında bir kapı var. 4-5 tane kapının daha açılmasını isteriz. Ticaretimiz artsın. Dış ticaretimiz geçen yıl 20 milyar doları geçti. Burada Irak ile dış ticaretimizde 50 milyar doları hedefliyoruz. Açıkçası şunu da söylemek istiyorum; biz Irak pazarını ne Çin'e ne Hindistan'a ne de İran'a kaptırmak istiyoruz. Bu pazarlarda Türk işadamları olarak daha fazla yer almak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kovid-19 salgını sürecinde Irak ile Türkiye arasında ticaret devam etti"

Kılıç, Türk müteahhitlerin 2013 yılına kadar yıllık 5 milyar dolar civarında resmi ve özelden proje aldıklarını ancak DEAŞ, referandum ve yeni tip koronavirüs süreçleri dolayısıyla şu an müteahhitlerin fazla iş yapamadığını dile getirdi. Irak'ın yeniden yapılandığını belirten Kılıç, özellikle Musul, Erbil, Bağdat ve ülkenin güneyinde projelerin yeniden başladığını aktardı.

Kovid-19 salgını sürecinde Irak ile Türkiye arasında ticaretin sürdürüldüğüne vurgu yapan Kılıç, "Temassız bir şekilde çekici ve şoför değişikliği yapılarak dış ticaretimiz devam etti. Hemen hemen şu anki rakamlara yakın bir ticaretimiz gelişti. O süreçte rakamlar azaldı ama yine diğer ülkelere göre çok iyiydi." açıklamasını yaptı.

"Erbil'e göre Süleymaniye'de ticaretimiz biraz daha az. Onu daha fazla geliştirmek istiyoruz"

Kılıç, şu an 1500'e yakın Türk şirketinin IKBY'de faaliyette bulunduğuna, tüm Irak'ta ise 2 bine yakın şirketin mevcut olduğuna vurgu yaptı.

İhraç edilen ürünlerin tamamının IKBY'ye gelip buradan Irak'a dağıldığına ve ticari ilişkilerin artmasını istediklerine işaret eden Kılıç, "Bugün Süleymaniye ile ilgili bir çalışmamız var. İnşallah önümüzdeki aylarda Türkiye'den bir heyeti de Süleymaniye'ye götürmeyi planlıyoruz. Süleymaniye, biliyorsunuz, İran'a yakın bir bölge. Erbil'e göre Süleymaniye'de ticaretimiz biraz daha az. Onu daha fazla geliştirmek istiyoruz." dedi.

Türk iş insanlarına Irak'a gelmeleri çağrısını yapan Kılıç, sözlerine şöye devam etti:

"Burada güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yok. Bugün Adana, Mersin, Ankara, İzmir ve İstanbul ne kadar güvenliyse Duhok, Erbil ve Süleymaniye de o kadar güvenli. Tabii gidip görmediğimiz yerler bizim değildir. Gidip görmek lazım."