EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-04-2021 07:34   Güncelleme : 11-04-2021 07:34

TCMB perşembe günü faiz kararını açıklayacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu faiz kararını önümüzdeki hafta perşembe günü açıklayacak.

TCMB perşembe günü faiz kararını açıklayacak

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, perşembe günü Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bir araya gelecek.

Merkez Bankası, piyasaların beklediği yılın dördüncü faiz kararını açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini 200 baz puan artışla yüzde 17'den yüzde 19'a çıkarmıştı.

Yurt içi piyasalar gündemin yoğun olduğu bir haftaya giriyor

Bu hafta yurt içinde açıklanan veri gündeminde enflasyon ve TCMB Beklenti Anketi ön plana çıktı. Ankete göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mart ayında aylık yüzde 1,08 ve yıllık yüzde 16,19 yükselişle ile piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.

Verinin ardından yayımlanan TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, mart ayında enflasyondaki artışın enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığı, gıda enflasyonunun taze meyve ve sebze fiyatları liderliğinde bir önceki aya göre hızını düşürdüğü aktarıldı.

Diğer taraftan TCMB Beklenti Anketi'ne göre, mart ayında yüzde 1,12 olan nisan ayı TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 1,51'e çıktı. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi de yüzde 13,12 oalrak revize edildi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 10,47'den 11,26'ya, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,18'den 9,55'e çıktı.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi ödemeler dengesi ve işsizlik oranı, salı sanayi üretimi endeksi, perşembe TCMB faiz kararı ve cuma Konut Fiyat Endeksi verileri izlenecek.