SPOR
Giriş Tarihi : 19-04-2021 10:16   Güncelleme : 19-04-2021 10:16

Tartışma konusu olan Avrupa Süper Ligi kuruldu

Avrupa futbolunda, tartışmalara neden olan açıklama geldi. 12 dev kulüp, uzun süredir tartışılan Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını resmen ilan etti. 

Tartışma konusu olan Avrupa Süper Ligi kuruldu

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar ibildirildi.

3 kulüp daha katılıyor

Avrupa Süper Ligi'nin başkanlığına Real Madrid Başkanı Florentino Perez getirildi.

Açıklamada, en kısa sürede başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi'ne 3 takımın daha katılmasının beklendiği aktarıldı.

Kurucu kulüplere 3,5 milyar euro verilecek

Kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu bildirildi. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar euro ödeneceği açıklandı.

Takım sayısı 20 olacak

15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün yarışacağı ligde, 5 takım her sezon değişecek.

Ağustosta başlayacak olan turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale çıkacağı, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı aktarıldı. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında gerçekleşecei belirtildi.

Perez: Sorumluluğumuz futbolseverlerin isteğine cevap vermek

Avrupa Süper Ligi'nin ilk başkanı Florentino Perez, "Futbola her seviyede yardımcı olacağız ve onu hak ettiği yere götüreceğiz. Futbolun dünyada 4 milyardan fazla taraftarı var ve dünyadaki tek küresel spor. Büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz onların isteklerine cevap vermektir" diye konuştu.

Süper Lig'in resmi internet sayfasında maçların hafta içi oynanacağı ve katılımcı kulüplerin kendi liglerinde mücadele etmeye devam edecekleri de belirtildi.

UEFA'dan sert tepki: Organizasyonlar katılmaları yasaklanacak

UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, italya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, "Avrupa Süper Ligi" projesine karşı ortak bildiri yayımladı.

Açıklamada "İlgili kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacaktır. Oyuncularının, milli takımda oynamasına dahi izin verilmeyebilir" ifadelerine yer verildi.

Kulüpler Birliği, Avrupa Süper Ligi'ne karşı

Türkiye Kulüpler Birliği, Avrupa Süper Lig’ine karşı olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada "Avrupa Süper Ligi, Avrupa futbolunun bütünlüğüne düzeltilemez bir darbe vuracaktır. Kulüpler Birliği, futbolun ruhunu yerle bir edecek bu talihsiz fikre karşı UEFA ve paydaşlarının yanındadır" ifadeleri kullanıldı.