EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 11:54   Güncelleme : 31-03-2021 11:54

Tarım teknolojilerinde yerliliğin artırılması hedefleniyor

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı çerçevesinde çeşitli tarım makineleri ve teknolojilerinin de dahil edilmesiyle yerlilik oranının artması ve çiftçiye daha uygun şartlarda tarım makinesi arzı sağlanması hedefleniyor.

Tarım teknolojilerinde  yerliliğin artırılması hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Öncelikli Ürün Listesi Tebliği'nde yapılan düzenlemeyle tarım sektöründe kullanılan birçok ürün öncelikli ürün listesine dahl oldu.

Bu çerçevede, zirai traktörler için yükleyici, bazı biçerdöverler, silaj makineleri, pamuk hasat makineleri, tarımsal sistemlerde ilaçlama, gübreleme, sulama, çapalama, ayıklama, ekim ve benzeri süreçlerde kullanılmak üzere otonom robotlar, robotik sistemler ve elektrikli tarım araçları da bu listeye eklendi.

Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri,  yapılan düzenlemenin muhtemel etkilerine ilişkin görşlerini belirtti.

Söz konusu değişiklikle  Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamına çeşitli tarım makineleri ve teknolojilerinin de eklendiğini ifade eden İleri, programın, Türkiye'de üretimi hiç olmayan veya yeterli seviyede bulunmayan tarım makineleri ile motor gibi çeşitli aksamlar için düşünüldüğünü aktardı.

İleri, tarımsal girdide en büyük payın tarımsal mekanizasyon olduğuna vurgu yaparak, bunu gübre ve kimyasalların izlediğini söyledi.

"Program pozitif etki yaratacak"

Selami İleri, Türkiye'de ölçek ekonomisi yaratmadığı için biçerdöver ve kendi yürür hasat makineleri üretiminin gerçekleşmdiğini belirterek, ülkenin dış ticaretine daha fazla katkıda bulunmak, daha çok yerli ürünü Türk çiftçisine arz etmek adına yerlileştirme çalışmalarının katlanarak devam ettiğini söyledi.

Şu an için Türkiye'de imal edilen traktörlerin pazar payının yüzde 85-90 seviyesinde olduğunu belirten İleri, ülkede üretimi yapılan diğer tarım makinelerinde de yerli ürünlerin pazar payının yüzde 100'e vardığını ifade etti.

İleri, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nın pozitif bir etki yaratacağına olan inancını  işaret ederek, şu ekilde konuştu:

"İthalatımızda kayda değer bir yekun tutan hasat makineleri ile sulama ekipmanlarının yerlileştirilmesi kapsamında programın etkisi olacağına inanıyorum. Ayrıca, mekanizasyona daha kolay erişimin sağlanmasıyla girdi maliyetleri düşecektir. Böylece, ürün kalitesi ve verim artacak, dolayısıyla çiftçi geliri de yükselecektir. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nın yerlilik oranımızı artırmada ve çiftçimize daha uygun şartlarda tarım makinesi arzı sağlamada katkı sunacağını düşünüyorum. Programın asıl katkısı, dış ticaret açığını azaltma noktasında olacaktır."

İleri, sözlerinin devamında mekanizasyona gereken önemin verilmemesi durumunda birim alandan elde edilen verimin ve ürünün kalitesinin azalacağını, daha fazla zirai ilaç ve gübre kullanımı sonucu su kaynaklarının kirlenebileceğini, su israfı ve hasat sırasında fazladan ürün kayıpları oluşabileceğini kaydetti.

Program katma değerli üretimin artırılmasını hedefliyor

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Türkiye'de katma değerli üretimin artırılması amacına yönelik, destek ve teşviklerin tek pencereden yürütülerek orta yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlere yoğunlaştırılması yönünde uygulanıyor.

Program çerçevesinde ilk adımda, makine sektöründe açılan çağrıyla 2 milyar liralık servo motorlar, CNC tezgahları, eklemeli imalat makineleri gibi yüksek teknolojili ürün yatırımları destek sağlanmıştı.

Resmi Gazete'nin 27 Şubat tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Öncelikli Ürün Listesi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile program kapsamında 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için destek sağlanacak ürünlerin listeleri duyurulmuştu.