EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 08:35   Güncelleme : 12-04-2021 08:35

Tanzanya ve Uganda, 3,5 milyar dolarlık petrol boru hattı için anlaştı

Doğu Afrika ülkeleri olan Tanzanya ve Uganda arasında 3,5 milyar dolarlık petrol boru hattı inşa edilmesine ilişkin anlaşma yapıldı

Tanzanya ve Uganda, 3,5 milyar dolarlık petrol boru hattı için anlaştı

Yerel basında yer alan habere göre Tanzanya Devlet Başkan Samia Suluhu Hassan, ilk yurt dışı ziyaretini kuzeydeki komşu ülke Uganda'ya gerçekleştirdi.

Hassan'ın ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında petrol boru hattının inşasına yönelik anlaşmaya imza atıldığı aktarıldı.

3,5 milyar dolar değerindeki anlaşma çerçevesinde Uganda'nın Hoima bölgesinden Tanzanya'nın Tanga Limanı'na yaklaşık 1500 kilometrelik petrol boru hattı inşa edilmesi amaçlanıyor.

10 bin kişiye istihdam yaratacak projenin 2024 yılında tamamlanması ve günde 200 bin varil petrol taşınması planlanıyor.

İki ülke, petrol ihracatı ve gümrük vergileri konularında da anlaşma yaptı.

Uganda petrolü, Tanzanya'dan Hint Okyanusu'na taşınacak

Uganda'da 2006 yılında petrol rezervleri bulunmuş, üretim ise altyapı eksikliği dolayısıyla ileri bir tarihe ertelenmişti.

Eski Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, 3,5 milyar dolarlık boru hattının inşası için 13 Eylül 2020'de bir ön anlaşmıştı.

Doğu Afrika'nın en büyüklerinden biri olan petrol boru hattı projesi, Total ve Çin'in devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi CNOOC ile Uganda ve Tanzanya hükümetleri ortaklığında yürütülüyor.

Uganda, Hoima bölgesinde yaklaşık 6,5 milyar varil petrol bulmuştu.