EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 09:40   Güncelleme : 25-03-2021 09:40

Tahvil faizlerindeki artış ekonomik görünümü iyileştirdi

Fed Başkanı Powell: Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere yanıt verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük vakalar. Aslında iyileşen ekonomik görünüm hissi var.

Tahvil faizlerindeki artış ekonomik görünümü iyileştirdi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin Senatonun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesindeki oturuma katılım sağladı ve senatörlerin sorularına cevap verdi.

Son zamanlarda artan tahvil faizlerine yönelik gelen bir soru üzerine Powell, "Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere yanıt verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük vakalar. Aslında iyileşen ekonomik görünüm hissi var." dedi.

Powell, bunun düzenli bir süreç olduğunu vurgulayarak, "Düzenli bir süreç olmasaydı ya da şartlar toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim." şeklindeifadesini kullandı.

Enflasyon endişeleriye ilgili bir soruya ise Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması durumunda