DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-04-2021 14:46   Güncelleme : 15-04-2021 14:46

Slovenya'nın AB'ye gönderdiği belgenin içeriği ortaya çıktı

Slovenya Başbakanı Janez Jansa'nın, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'e gönderdiği iddia edilen, resmi olmayan belgenin (non-paper) içeriği açığa çıktı.

Slovenya'nın AB'ye gönderdiği belgenin içeriği ortaya çıktı

Slovenya medyasındaki haberlerde içeriği yer alan belgede, Bosna Hersek'in parçalanması, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Sırbistan'a bağlanması ve Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi maddelerinin bulunduğu ortaya çıktı.

İngilizce "Batı Balkanlar-Daha ileriye" başlığıyla hazırlanan belgenin Slovenya'nın resmi tutumu olmadığı belirtilirken eski Yugoslavya'nın karşılaştığı sorunlara bir "çözüm" olduğu iddia edildi.

Belge, açık bir şekilde Sırp ve Hırvat milliyetçi çevrelerini desteklerken 1991'den bu yana amaçlanan Bosna Hersek'in parçalanması üzerinde durduğu göze çarptı.

Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması'nın pratikte uygulandığına ancak bir prensip haline getirilmediğine değinilen belgede, Bosna Hersek'in AB üyeliğinin reddedilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Belgede, Türkiye'nin bölgedeki boşluktan faydalandığı öne sürülürken özellikle Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya'da son derece etkili olduğu maddesi yer aldı.

Resmi olmayan bu "non-paper"da, çözüm önerisi olarak sunulan maddeler öne çıktı.

Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi istenilen belgede, RS'nin de Sırbistan'a bağlanması öneriliyor.

Bosna Hersek'teki Hırvat kantonlarının ise Hırvatistan'a bağlanmasını öneren maddelerin bir diğerinde, Bosna Hersek'in AB üyeliği için referanduma gitmesinin faydalı olacağına vurgu yapılıyor.

Batı Balkanlar, belgenin varlığından 12 Nisan Pazartesi haberdar olurken; AB tarafının resmi olmayan bu belgeyi alıp almadığına dair bilgi paylaşımı olmadı.

Slovenya Başbakanı Jansa, pazartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Michel ile geçen yıldan bu yana fiziksel olarak karşı karşıya gelmediğini söylerken medyadaki haberlerde Jansa'nın belgeyi şubat ayında Polonya'ya yaptığı ziyarette Michel'e verdiği öne sürüldü.