EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 11:21   Güncelleme : 28-03-2021 11:21

Sıfırdan başladı KOSGEB desteğiyle 30 ülkeye ihracat yaptı

İstanbul'da 2013'te kurduğu ve KOSGEB'ten aldığı destek ile geliştirdiği fabrikasında kimya sektörüne hammadde üretiömi yapan  Kadir Aksakallı, sıfırdan başlayarak 30 ülkeye ihracat yaptı.

Sıfırdan başladı KOSGEB desteğiyle 30 ülkeye ihracat yaptı

İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü  mezunu olan ve sonra kimya sektöründe çalışmaya başlayan Aksakallı, belirli bir süre sonra sektördeki poliüretan açığını farkederek, kendi işini kurma kararı aldı.

Ticaret hayatına 2013 yılında adım atan, bu sırada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan (KOSGEB) girişimcilik sertifikası alan Aksakallı, çeşitli alanlardan aldığı KOSGEB desteğiyle sektöründe sağlam adımlar atarak ilerledi..

Şimdilerde inşaat, ayakkabı, mobilya, otomotiv, ısıtma, soğutma ve polyester gibi alanlara hammadde ve yardımcı kimyasal üretimi yapan Aksakallı, 45 kişiye istihdam olanağı tanıyor. Aksakallı, aynı zamanda başta Polonya, İspanya, Ukrayna, ABD, Hindistan ve Pakistan olmak üzere 30 ülkeye ihracat yapıyor.

Aksakallı, yaptığı açıklamada, üniversiteyi bitirdikten  sonra uluslararası bir ilaç fabrikasında çalışmaya başladığını, daha sonra ise polimer sektöründe poliüretan hammadde üretimi yapan uzman bir firmada teknik satış bölümünde çalıştığını  aktardı.

Her zaman kendi işini kurmayı da düşündüğünü belirten Aksakallı, "Şu anda Türkiye'de güvenilir, kaliteden ödün vermeyen, 30 ülkeye ihracat yapan, bulunduğumuz İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, son 5 yıldır ilk 100'de yer alan hammadde tedarikçisi konumundadır. Büyük hedeflerimiz var, dışarıya bağlı kalmadan entegre bir şekilde kendi hammaddemizi üretmek istiyorduk ve bununla ilgili adımlar attık. Al-sat (trade) olarak başladığımız işimizde, 5 yıl önce üretime başlayarak, geçen yıllar içerisinde sürekli kapasitemizi arttırıp, ülkemizde güçlü bir üretici kimliğine sahip olduk." açıklamasını yaptı

Firmasının kurulum sürecinde olumsuz tepkiler de aldığını, "Bunun için yüksek sermaye lazım, rakiplerin çok güçlü" gibi söylemler duyduğunu belirten Aksakallı, girişimci ruhundan yine de vazgeçmediğini ve hedefine doğru ilerlediğini söyledi.

KOSGEB destekleri, ilerleme süreçlerine ivme kazandırdı

Aksakallı, kendisinin en büyük avantajının emin adımlarla ilerlemek, hedefleri doğru belirlemek ve KOSGEB tarafından inançla, desteklenmek olduğunu belirtti.

İlk başta sermaye eksiklğine  rağmen şu anda iyi bir noktada olduklarını, bu başarının arkasında birçok detayın yattığını söyleyen Aksakallı, girişim planında ilk önce KOSGEB ile tanıştığını vurguladı.

Aksakallı, verilen eğitimlere de katıldığını aktararak, "Girişimcilik sertifikası sonrasında Ar-Ge, kalite kontrol laboratuvarı, tekno yatırımlar gibi birçok noktada destek aldım. KOSGEB danışmanlarımızın çok önemli tavsiyeleri oldu. Bu tavsiyeler ve çalışmayı seven, doğru noktaya bakıp, hayata geçiren, tamamı kimya alanında eğitim görüp kendini geliştirmiş ekibimle bu noktalara kadar geldik. Bundan sonra da ülkemize yararlı projeler hazırlamaya devam edeceğiz." dedi.