EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 09:57   Güncelleme : 30-03-2021 09:57

SGK prim yapılandırmasında son gün yarın

SGK prim borçları yapılandırmalarının ilk taksit ve peşin ödemeleri sürüyor. Yapılandırmadan faydalananlar 31 Mart'a kadar ödeme yapabilecekler. Yapılandırılan SGK prim borçlarının ödenmesinde son tarih 31 Mart.

SGK prim yapılandırmasında son gün yarın

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yapılandırmayla ilgili verileri paylaştı.

Bu verler doğrultusunda 2 milyon 100 bin kişi SGK prim borçları için başvuruda bulundu, 101 milyar liranın üzerinde alacak yapılandırması gerçekleştirildi.

Şimdiye kadar 7 milyar 400 milyon liralık ödeme yapıldı.

Bağ-Kur prim borçları silinecek

SGK borç yapılandırmasının, Bağ-Kur'lulara da büyük avantajlar sağladığını belirten Selçuk, "Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. 31 Mart 2021'e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek" ifadelerini kullandı.

GSS prim borçları 

Selçuk, GSS prim borçlarının da 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi halinde gecikme cezasının ve zammının tamamının silineceğini söyledi.

"GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021'e kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek."

İkişer aylık dönemlerde ödeme imkanı

SGK yapılandırması çerçevesinde alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile gerçekleştirilecek. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 90'ının, iki taksitle ödemede yüzde 50'si silinecek.

Ayrıca taksitle ödeme yapanlar için ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödemefırsatı sunuldu. Daha önce uygulanan hacizler, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nezdinde kaldırıldı.