EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 07:08   Güncelleme : 31-03-2021 07:08

Seyircisiz olimpiyatlar, Japonya'nın ekonomisini etkilemeyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüs dolayısıyla Tokyo Olimpiyatları'nın deniz aşırı seyircisiz gerçekleştirmenin, Japonya ekonomisinin toparlanmasını olumsuz etkilemeyeceğini dile getirdi.

Seyircisiz olimpiyatlar, Japonya'nın ekonomisini etkilemeyecek

Kyodo ajansına düşüncelerini aktaran IMF Başkanı Kristalina Georgieva, temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen Tokyo Oyunları, Japonya'nın salgınla mücadelesi ve uluslararası ekonomiye ilişkin konuşma yaptı

Georgieva, turnuvanın ülke dışından seyircisiz olarak düzenlenecek olması ile ilgili, "Ekonomik etki açısından oldukça küçük olacaktır. Bazı hesaplamalar yaptık ve vardığımız sonuca göre Japon toparlanmasına zarar vermeyecek." şeklinde konuştu.

Buna rağmen ülke içinde milyonlarca seyircinin oyunları takip edeceğine vurgu yapan Georgieva, "çok yönlü ve hareketli" şeklinde nitelediği Japonya ekonomisinin, oyunlardan elde edilecek gelirlere "bağımlı" olmadığını dile getirdi.

Kovid-19 aşı uygulamalarında katedilen yolun vurgusunu yapan Georgieva, bu aşamada Tokyo Olimpiyatları'nın düzenlenmesi kararının da "şüphesiz ve makul" olduğunu ifade etti.

Georgieva, salgının ülke geneinde yarrattığı sağlık krizi ve tetiklediği ekonomik gerilemeye karşı Japonya'nın "mali teşvik ve parasal genişleme" müdahalesini "güçlü, süratli, etkili" olarak tanımladı.

"Diyalog sahası"

Uluslararası ekonomiden bahseden Georgieva, küresel ekonominin "iki motoru" değerlendirmesi yaptığı ABD ve Çin'in giderek artan rekabetine değinerek "çatışma" yerine daha fazla iş birliği vurgusu yaptı.

"Dünya ekonomisi ve bu ülkeler nezdinde, daha fazla iş birliği ve 'büyümenin motoru olarak ticarete güvenmek önemli" şeklinde konuşan Georgieva, IMF'nin rolünün; bu iş birliğine ilişkin çözüm yollarının aranıp bulunması için "diyalog sahası" sağlamak olduğunu bildirdi.

Georgieva, "Böyle bir diyalog; çatışmayla tahrik edilen değil, iş birliğine güvendiğimiz daha müreffeh bir dünyaya sahip olmamız için tek yoldur." dedi.

Japonya hükümeti, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Tokyo Metropol Valiliği ve Organizasyon Komitesinin 20 Mart'taki çevrim içi ortamda gerçekleşen toplantısında, salgın dolayısıa oyunlara yurt dışından seyirci kabul edilmemesine  karar verilmişti.

Daha önce 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihinde yapılması planlanan ve salgından dolayı ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de düzenlenmesine karar verilmişti.