GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2021 09:43   Güncelleme : 11-04-2021 09:43

Selimiye Camisi minareleri mahyalarla süslendi

Edirne'deki Selimiye Camisi'nin minarelerine ramazan dolayısıyla "Şifa senden ya Şafi" yazılı mahya asıldı.

Selimiye Camisi minareleri mahyalarla süslendi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, camilere mahya asma geleneğini bu yıl da bozmadı.

Kovid-19 salgını sebebiyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sağlığa vurgu yapan mahyaların asılmasına karar verildi.

Bu çerçevede İstanbul'daki camilerde de mahyaların asılma işlemleri tamamlandıktan sonra mahya ekibi Edirne'ye geçti.

Genel Müdürlüğün İstanbul'daki mahya atölyesinde hazırlanarak Edirne'ye götürülen "Şifa senden ya Şafi" yazılı mahya, ustalar tarafından caminin minarelerine asıldı.

Yaklaşık 4 saat süren işlemde önce mahyanın asılacağı minareler arasına halatlar çekildi.

Daha sonra  bu halat yardımıyla mahya asıldı. Son aşamada ustalardan biri caminin dışından mahyayı minareler arasında hizaladı.

"Son mahyacı" olarak adlandırılan Vakıflar Genel Müdürlüğü mahya ekibi şefi Kahraman Yıldız,  mahyacılığın Osmanlı'dan beri süregelen bir sanat olduğunu dile getirdi.

Bu yılki mahya temasının "Şifa ayı ramazan" olduğunu ifade eden 66 yaşındaki Yıldız, Selimiye Camisi'ne ramazan ayında 2 ayrı mahya asılacağını bildirdi.

Yıldız, ramazan ayının 15'inde ikinci bir yazı yazacaklarını söyleyerek "Yazı henüz beyan edilmedi. Ona istinaden yazımızı uygulayacağız. Bu yazımızı biz İstanbul'dayken yazdık. Dün halatlarımızı asıp düzeneğimizi kurduk. Bugün de yazımızı astık. Yazı yazmasıyla hepsi 1,5-2 gün sürüyor." şeklinde konuştu.

Yıldız, zahmetli bir iş olduğu için çırak yetişmediğini söyledi.

Kendisinin de bir ustadan öğrendiği geleneksel sanatını aktaracağı bir çırak yetiştirmek istediğini ifade eden Yıldız, "İnşallah çırak yetişir. Zor bir meslek olduğu için çırak yetişmiyor. Zorlukla minareye çıkıyorsunuz. Malzeme taşımak zor yukarıya, rüzgar zor. Herkes minarede çalışmayı yapamıyor. İnşallah biz son olmayız. Bu ata yadigarı 400 küsur senelik bir sanat devam etmeli." ifadelerini kullandı.

Çalışmalarını sonlandıran ustalar, diğer kentlerdeki camilerin mahyalarını asmak üzere yola çıktı.