EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 07:26   Güncelleme : 04-04-2021 07:26

Savunma ve havacılık şirketleri  yatırımcısı mart ayında kazandı

Dünyaca tanınan savunma ve havacılık şirketleri, mart ayında hisse senedi piyasalarında yatırımcısının yüzünü güldürdü

Savunma ve havacılık şirketleri  yatırımcısı mart ayında kazandı

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, hisse senedi piyasalarında mart ayında yaptıkları proje anlaşmaları ve teslimatlara yönelik güzel haberlerle iyi bir performans gösterdi

Boeing'in hisseleri mart ayında yüzde 20,1 artış gösterdi. Boeing, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile geliştirdiği "Loyal Wingman" adlı insansız savaş uçağının ilk uçuşunu Avustralya'da yaptığını ifade etti.

Mart ayında ayrıca ABD yönetimi, Almanya’ya 5 adet Boeing P-8A Poseidon anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağının, 9 adet Çok Fonksiyonlu İstihbarat Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Radyo Sistemleri, 12 adet LN-251 Entegre Küresel Konumlama Sistemleri ve bunlarla ilgili diğer sistemlerin satışına imza attı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu paketin üreticisinin Boeing firması ve toplam karşılığının ise 1,77 milyar dolar olduğu aktardı.

Bu gelişmelerle birlikte Boeing mart ayında hisse senedi piyasalarında kayda değer bir performans gösterdi.

F-35 savaş uçaklarının üreticisi Lockheed Martin'in hisseleri de mart ayında yüzde 11,9 değer kazandı.

Şirketin Suudi Arabistan donanması için çok görevli yüzey savaşçısı inşasına başladığına, F-16’ların depo bakımı konusunda ABD Hava Kuvvetleriyle anlaşıldığına ve ABD Savunma Dairesi ile 3,7 milyar dolarlık yeni nesil füze savunma sisteminin geliştirilmesi için anlaşma imzalandığıyla ilgili haberler Lockheed Martin'in hisse performansını olumlu yönde etkiledi.

Yatırımcısına ABD'li şirketler L3 Harris Techrologies yüzde 11,4, General Dynamics yüzde 11,1, Northrop Grumman yüzde 11 getiri sağladı.

L3 Harris Technologies'in Locheed Martin’le F-16’lar için yeni nesil harp sistemleri üretilmesi çerçevesinde anlaşma imzaladığına ve şirketin araştırma ve geliştirme için daha çok yatırım yapacağı yönüne haberler şirketin hisselerinin yükselmesine neden odu.

General Dynamics'in de ABD Hava Kuvvetleri Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi ile anlaşma imzaladığına ve temettülerinde artışa gittiği yönünde haberlerle yatırımcısının yüzü güldü.

Northrop Grumman'ın da NASA’nın Mars’taki Mars tırmanış aracına katı tahrik sistemi uyugulamak için NASA’yla anlaşma yaptığına Pentagon'la yeni nesil füze savunma sisteminin geliştirilmesi adına anlaşmaya vardığına yönelik haberlerle hisselerin deerlerinde artış yaşandı.

Fransız Thales'in hisseleri de yüzde 8 getiri sağladı. Şirketin, Mısır hükümetiyle yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi adına anlaşma imzaladığına ve Valencia ve Bilbao’daki havalimanlarına akıllı giriş teknolojisi üreteceği yönünde haberler çıkmıştı.

Diğer bir ABD'li şirket Raytheon Technologies'in hisseleri de şirketin ABD Hava Kuvvetleri Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi ile anlaşmaya vardığına dair haberler ve yapılan bu tür anlaşmalarla kazançlarını genişletmesiyle yatırımcısına yüzde 7,3 getiri sağladı.

İngiliz BAE Systems'in hisseleri de 4,4 değer kazandı. Şirketin, ABD donanmasıyla 140 milyon dolarlık anlaşma imzaladığına ve elektronik üretici ve geliştirici şirketi Pulse Power and Measurement’ı satın aldığıyla ilgili haberler çıkmıştı.

İtalyan Leonardo'nun hisseleri de yüzde 4 artış kaydetti. ABD’deki iştiraki Leonardo DRS’yi halka arz kararının iptal olduğu yönündeki haberlerle hisselerde düşüşler kaydedilmesine rağmen şirketin hisseleri daha sonra toparlanma gösterdi.

Airbus'ın hisseleri de yüzde 0,7 yükseldi. Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin havacılık şirketleri Boeing ve Airbus'a sağlanan desteklemelerden ötürü karşılıklı olarak uygulanan ilave gümrük vergilerini 4 ay için durdurma kararı alması şirketin hisselerine kazanç getirdi.