EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 14:40   Güncelleme : 04-04-2021 14:40

Samsun'da karnabahar ihracatı üreticiyi sevindirdi

Samsun'dan Rusya, Almanya, Polonya, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'a 3 bin ton karnabahar satışı yapıldığı  aktarıldı.

Samsun'da karnabahar ihracatı üreticiyi sevindirdi

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada, Bafra Ovası'nda yetiştirilen kış sebzelerinin üreticinin yüzünü güldürdüğü ifade edildi.

Ovada yetiştirilen karnabahar, pırasa ve brokolinin Rusya, Almanya, Polonya, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'a ihraç edildiği belirtilen açıklamada, Samsun'dan direkt ve dolaylı olarak ihracat yapan firmalar tarafından Bafra Ovası'nda yetiştirilen 3 bin ton karnabahar ve 150 ton brokolinin yurt dışına satıldığı söylendi.

Yapılan açıklamaya göre, ihracat yapan firmaları ziyaret eden Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Son bir ay içinde karnabahar ve brokolinin yanı sıra Almanya'ya 60 ton pırasa ihracatı gerçekleştirildi. Özellikle kışlık sebze üretiminde Samsun büyük bir potansiyele sahip, son dönemlerde yurt içinden ve yurt dışından kentimizde yetiştirilen kışlık sebzelere yoğun talep var. Bunun da fiyatlara olumlu yansıdığını ve çiftçimizin yüzünü güldürdüğünü görüyoruz." diye konuştu