EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 12:30   Güncelleme : 31-03-2021 12:42

Sakarya'da kurulan fabrika Türkiye'nin eldiven ihtiyacını karşılayacak

Yerli kaynaklar ve Türk mühendisliğiyle 3 ayda inşa edilen fabrikada üretilecek nitril eldivenlerle Türkiye'nin bu alandaki ithalatı kısılarak ekonomi ve istihdama katkı sağlanması öngörülüyor.

Sakarya'da kurulan fabrika  Türkiye'nin eldiven ihtiyacını karşılayacak

Sakarya'nın Hendek ilçesinde, daha çok sağlık çalışanlarının kullandığı nitril eldiven üretimi için yerli imkanlarla yaklaşık 3 ayda inşaedilen fabrikanın önümüzdeki ay faaliyete geçmesi bekleniyor.Bemak Makine Grup tarafından kurulan fabrikada, 110 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde 6 üretim hattı yapıldı.

Firmanın yönetim kurulu üyesi Merve Beşen,  Türkiye'de bu alandaki ilk fabrika olduklarını belirtti.

Nisan ayında faaliyete geçecek olan tesisle yıllık 25 milyon kutu nitril eldiven tüketimi olan Türkiye'nin ithalatını düşürmeyi hedeflediklerini aktaran Beşen, dünyada eldiven taleplerinin yüzde 70'ini nitril eldivenlerin oluşturduğunu  dile getirdi.

Fabrikadaki üretimle nitril eldiven ithalatının kısa vadede düşeceğine orta ve uzun vadede yeni kurulacak fabrikalarla tamamen sonlanacağına vurgu yapan Beşen, fabrikada başlangıçta 400 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

"Türk mühendisliğini yüceltecek işler yapmaya devam edeceğiz"

Dünyada Türk mühendisliğini yüceltecek işler yapmaya devam edeceklerini belirten Beşen, "Bemak Grup Makine olarak tamamen milli mühendislik ve yerli kaynakları kullanarak 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlamış olduğumuz nitril eldiven makinelerimizi teslim etme safhasına geldik. 6 hattan oluşan, yıllık üretim kapasitesi 7 milyon kutu olan bu tesisin anahtar teslim maliyeti 30 milyon doları buldu. Türkiye'de ilk defa üretilecek olan nitril eldivenin tesis kurulumunda bulunmaktan dolayı büyük onur duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Beşen, fabrikada saatte 15 bin eldiven üretileceğini de aktardı.