EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 08:24   Güncelleme : 28-03-2021 08:24

Rüzgar enerjisi yatırımının 1,6 milyar avro olması öngörülüyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erol, 2 bin megavat kapasiteli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) projelerine yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar avro olabileceğini aktardı.

Rüzgar enerjisi yatırımının 1,6 milyar avro olması öngörülüyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, yapmış olduğu açıklamada yatırımın geri dönüşü ve üretim fizibilitesi göz önğnde bulundurulduğunda mini YEKA RES'te proje kapasitelerinin 20, 30 ve 50 megavat şeklinde olabileceğini bildirdi.

Bu tarz ihalelere farklı yatırımcıların katılım sağlayabileceğini ve santrallerin daha hızlı faaliyete geçirilmesinin sağanacağını aktaran Erol, "Böylece projeler daha kolay finanse edilebilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2018'de bu 2 bin megavatın proje başvuru kabulünü yapacaktı. Daha sonra Ekim 2020'ye ertelediler. Ekim ayı yaklaşırken de bunu süresiz askıya aldılar. Şimdi anlıyoruz ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu 2 bin megavatı Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin uygun gördüğü, EPDK'nin kapasite olarak açacağı YEKA olarak kullanma kararı verdi." şeklinde konuştu.

Erol, bu projelerin nereye olacağıyla ilgili olarak farklı fikirler doğduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Türkiye'de rüzgarın güçlü olduğu üç koridor var. Bu koridorlardan biri, Tekirdağ ve Marmara Denizi'nin güney kısmında, diğeri Balıkesir, İzmir ve Bodrum'dan gelen koridor. Üçüncü koridor da Karaman, Mersin Toroslar ve Hatay sırtları bandı. Bu üç bölge en fazla yatırım yapılan bölge ve kapasite açısından oldukça yoğun. Biz mini YEKA RES'te, kurulumun daha az yapıldığı bölgelerin değerlendirileceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini YEKA RES projelerinin yatırım tutarının 1,6 milyar avro seviyesinde olacağını öngörüyoruz."

Elektrik depolama merkezi

Erol, kapasite ölçekleri küçüldükçe diğer YEKA projelerindeki gibi bir Ar-Ge merkezi ya da fabrika kurulumu ihtiyacının da ortadan kalkmasını beklediklerini aktardı.

Projeler için gerekli ekipmanın yerli firmalardan kolaylıkla temin edilebilecğini dile getiren Erol, "Türkiye'de yüzde 50 yerlilikle rüzgar ekipmanı satın alınabiliyor. Ayrıca mini YEKA RES projelerinin bir kısmında elektrik depolanması şartı aranırsa, uzun yıllar sektörün beklediği bir gelişme gerçekleşmiş olacak. Bu, hem doğal kaynağın kendisinden gelen sistemdeki dengesizlikleri önlemede altyapıya yardımcı olacak hem de daha güvenilir ve sağlam bir elektrik altyapısına kavuşacağız." dedi.