EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:13   Güncelleme : 09-04-2021 10:13

Ramazanda gıda işletmeleri sıkı denetime tabi tutulacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, ramazan ayıyla beraber tüketimi yoğunlaşan ekmek, unlu mamuller, tatlı ile et ve süt ürünlerine yönelik işletmeleri yakın takibe alacak.

Ramazanda gıda işletmeleri sıkı denetime tabi tutulacak

Tarım ve Orman Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü gıda denetim ekipleri, ramazan ayında 81 il ve ilçede denetimlerini sıklaştıracak

Bakanlık, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde de tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması ,için resmi kontrollerini gerçekleştirirken ramazan ayı boyunca gıda denetimlerini aksatmadan sürdürecek

Ramazanla beraber halkın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önüne alınarak, özellikle tüketiminde artış  olacak unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerindenetimlerine yoğunluk verilecek.

Başta gıda satış yerleri olmak üzere gıda işletmelerinde yaşanacak yoğunluğun neden olabileceği olumsuzlukları asgari seviyeye düşürmek için sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması doğrultusunda kontroller gerçekleştirilecek ve bu konuda gıda işletmeleri aydınlatılacak.

"Ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada bulunduğu paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri denetlenecek, gerekli hallerde ürünlerden analiz edilmek üzere numune alınacak.

Gıda işletmelerince "paket servis" uygulamasının devam ettiği dönemde özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına dikkat edilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de göz önünde bulundurularak, gerekli önlemlerin alınması için azami özen gösterilmesi yönünde çalışmalar yürütülecek.

3 ayda yapılan gıda denetimi 357 bine ulaştı.

Bu arada, Bakanlık, yılbaşından bu yana üç aylık süreçte ülke genelinde gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 304 bin 760, gıda üretim yerlerinde 52 bin 187 olmak üzere toplam 356 bin 947 denetim yaptı.

Yapılan bu denetimler sonucu gıda işletmelerine 2 bin 536 yasal işlem uygulaması yapılırken, 23 milyon 897 bin 101 lira idari para cezası uygulandı.

Bakanlık yetkilileri de vatandaşların huzurlu ve sağlıklı bir ramazan geçirmesi için kamu sağlığı ve tüketici menfaatlerini koruma yönünde çalışmaların aynı kararlılıkla devam edeceğini belirtti.