GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2021 12:16   Güncelleme : 11-04-2021 12:16

Ramazan ayında tebdirler nasıl olacak

Koronavirüs ile mücadelede alınacak önlemler, yeni haftadaki Bilim Kurulu ve Kabine toplantılarının ardından netlik kazanacak.

Ramazan ayında tebdirler nasıl olacak

Kovid-19 ile mücadelede gözler yeni haftada yapılacak Bilim Kurulu ve Kabine toplantılarına çevrildi.

Pazartesi günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı düzenlenecek. Toplantıda ülke genelindeki vaka artışları masaya yatırılacak.

Son dönemde tespit edilen vakaların yüzde 85'i mutasyonlardan meydana geliyor. Bunun için mutasyonlu virüsün seyri detaylı olarak tartışılacak.

Bilim Kurulu'ndan bir gün sonra toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ana gündemi ise yine koronavirüs olacak. Sağlık Bakanı Koca'nın sunum yapacağı toplantıda, Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları kabine üyelerine aktarılacak.

Yeni risk haritası belirlenecek

İllerdeki yüz bin nüfusa denk gelen vaka sayısını gösteren harita üzerinde değerlendirme yapılacak, yeni risk haritası belirlenecek.

Amaç, Ramazan ayını fırsat bilerek insan hareketliliğini kısıtlamak, vaka sayılarını düşürmek. Bu çerçevede alınması planlanan ilave önlemler Kabine toplantısında masaya yatırılacak, 81 ilde nasıl tedbirlerin uygulanacağı konuşulacak.

Aşılama süreci değerlendirilecek

Koronavirüs aşılamaları da toplantının gündemindeki konulardan biri olacak. Sağlık Bakanlığı'nın hedefi Temmuz ayına kadar 20 yaş üstünün tamamını aşılamak yönünde. Bu doğrultuda, toplantılarda, Türkiye'deki son durum ve yol haritası üzerinde durulacak.

Başta Çin, Almanya ve Rusya  olmak üzere yurtdışından aşı tedariki ile yerli aşı çalışmaları ele alınacak.