EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 14:19   Güncelleme : 29-03-2021 14:19

Qua Granite halka arzıyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ercan, yaptığı açıklamada son 3 yılda halka arz edilen en büyük şirket olacaklarını belirtti.

Qua Granite halka arzıyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı

Qua Granite'nin 5-6 Nisan tarihlerinde yapılacak olan halka arzına yönelik detaylar, Qua Granite ve İnfo Yatırım tarafından dijital ortamda gerçekletirilen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıda açıklama yapan Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, halk arz süreçlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Halka arz sonrası şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar TL olacak. Bu veriler doğrultusunda Qua Granite, son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak Borsa’ya gelecek. Finansal olarak aslında çok güçlü tablolarımız var. Fakat kendimizi yeni yatırımlarla ilgili daha da güçlendirmek için hem halka arzımızı yapıyoruz, hem de kendimizi güçlendiriyoruz. Türkiye büyük bir pazar, genç nüfusumuz geliştikçe yeni ihtiyaçlar artıyor ve inşaat pazarı ne olursa olsun gelişim içerisinde. Genç nüfusu sayesinde Türkiye ciddi bir üretici." 

"Yatırımcıları yatırımımıza ortak olmaya davet ediyoruz"

Ercan, halka arzda sermaye artırarak elde edilecek yaklaşık 247 milyon TL’lik kaynağın büyük bir kısmının halihazırda sürmekte olan kapasite artırımı  yatırımının finansmanında kullanılacağını belirtti.

Halka arzın ardından şirketin bir yıl süreyle bedelli sermaye artırımı, kendisinin de 6 ay süreyle hisse satışı yapmayacağı taahhüdünde bulunduklarını bildiren  Ercan, "Türkiye’nin yedi bölgesine yayılmış bayi ağıyla güçlü bir dağıtım kanalına sahibiz. Artan talep ihtiyacını karşılamak için 2020 yılı sonunda yıllık 22,5 milyon metrekare kapasiteli üç yeni üretim hattının yatırımına başladık. Bu yatırımı 2021 ve 2022 yıllarında kademeli olarak tamamlamayı planlıyoruz. Yani yatırıma başlamak için halka arzı beklemedik. Halka arzda yatırımcıları yatırımımıza ortak olmaya davet ediyoruz." dedi.

Qua Granite’in "çok çeşitlilik" ilkesiyle oluşturulan ürün portföyü ile 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini  aktaran Ercan, salgının hızlı tedariki çok daha önemli kıldığını, Türkiye’nin de bu konuda hem coğrafi hem de üretim kabiliyeti bakımından üstünlüğe sahip olduğunu aktardı.

"Türkiye tedarikte doğru ülke olduğunu ispatladı"

Ali Ercan, Türkiye’nin operasyonel gücüyle çok hızlı adım atabileceğini bu sebeple sürdürülebilirlik ve tedarik güvenliği konularında doğru ülke olduğunu kanıtladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yeni normal olarak adlandırılan düzende seyahatler riskli ve daha maliyetli. Dolayısıyla ABD ve AB’den Uzak Doğu’ya seyahat etme isteğinde ciddi bir azalış yaşanacak ve bu durum Uzak Doğu ile iş yapmayı zorlaştıracak. Bu da kolay ulaşılabilir bir ülke olan Türkiye ve bizim için ayrı bir fırsat penceresi. Böyle bir ortamda halihazırda devam eden kapasite artırımı yatırımımızın tamamlanması ihracat pazarımızı büyütmemizde kritik önem taşıyor. Yatırımı devam eden üç yeni üretim hattının ikisinin eylül ayında, üçüncü hattın ise ocak 2022’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu üretim hatlarının tamamlanması ve özellikle ABD pazarına dönük ihracatın başlaması ile net satış gelirimizi 2021’de 850 milyon TL’ye, 2022’de ise 1 milyar 263 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca yeni yatırımımız dolayısıyla 480 kişilik ek istihdam ile çalışan sayımız da binin üzerine yükselecek."

2020 sonu itibarıyla 372 milyon lira olan ve toplam ciro içindeki payı yüzde 53’e yükselen ihracat kazançlarının, sağlıklı büyümeye ilişkin bu yatırım stratejisi ile hızla yükseleceğini aktaran Ercan, "İhracat gelirimiz 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 59 arttı. Ana ihracat pazarımız Avrupa ve toplam ihracatımızın yüzde 80’ini başta Almanya, İngiltere ve Belçika’ya gerçekleştiriyoruz. Sektörün en geniş satış coğrafyasına sahip şirketi olma hedefimiz doğrultusunda önümüzdeki süreçte ABD de ana hedef pazarlarımızdan biri olacak." dedi.