DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-04-2021 07:11   Güncelleme : 12-04-2021 07:43

Powell, ABD ekonomisinin dönüm noktasında olduğunu söyledi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın ivme kazanmasını beklediklerini ifade ederek, ekonominin "dönüm noktasında" olduğunu dile getirdi.

Powell, ABD ekonomisinin dönüm noktasında olduğunu söyledi

Powell, CBS televizyonu tarafından düzenlenen "60 Dakika" programında gündemle ilgili değerlendirme aptı.

ABD ekonomisinin hala tehlikede olup olmadığı yönünde yöneltilen bir soru üzerine Powell, "Şu anda gördüğümüz şey, gerçekten dönüm noktasında görünen bir ekonomi." cevabını verdi.

Powell, yeni tip koronavirüse  karşı yaygın aşılamanın, güçlü mali ve para politikası desteğinin bunda etkili olduğunu ifade ederek, ekonominin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın ivme kazanmasını beklediklerini dile getirdi.

"Asıl risk hastalığın yeniden yayılması"

Görünümün önemli ölçüde iyileştiğine vurgu yapan Powell, "Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın yeniden yayılmasıdır." ifadesini kullandı

Powell, bu yılın ikinci yarısında çok güçlü bir büyüme beklediklerini idile getirdi.

Alışılmadık bir toparlanma gördüklerini belirten Powell, ekonominin bazı kısımlarının tamamen toparlandığını, seyahat, eğlence gibi sektörlerin ise henüz pek iyileşemediğini söyledi

Powell, ekonominin korkulandan daha iyi performans sergilediğini vurgulayarak, toparlanma tamamlanana kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

"Bu yıl faiz oranlarında artış olası değil"

Enflasyonla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Powell, faiz oranlarını artırmadan önce enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini bildirdi.

Powell, zaman içinde ortalama yüzde 2 enflasyon hedeflerini hatırlatarak, "Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o zaman artıracağız." dedi.

Faiz oranlarına yönelik bir soru üzerine Powell, "Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.