EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 14:57   Güncelleme : 06-04-2021 14:57

Oyun sektörü konsol vergilerine yönelik atağa geçti

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, oyun konsolları için ek vergi düzenlemelerinin oyun üretimi üzerindeki etkilerini ve bu konudaki çözüm önerilerini Ticaret Bakanlığına bildirdi.

Oyun sektörü konsol vergilerine yönelik atağa geçti

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, dernek olarak sektörün gelişimine katkı sağlamak için çeşitli çalışmalar yürttüklerini ve girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Son zamanlarda oyun konsollarına yönelik ek vergi uygulamalarının sektörün önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirten Erkin, bu konudaki görüş ve önerilerini Ticaret Bakanlığına sunduklarını aktardı.

Dernek üyesi oyun ve uygulama geliştirici şirketlerin, geliştirdikleri oyun ve uygulamaları küresel pazara sunarak ülke ekonomisine katkıda bulunduklarına dikkat çeken Erkin, sektörün 2016 yılında 500 milyon dolar, 2017 yılında 700 milyon dolar, 2018 yılında 1 milyar 50 milyon dolar, 2019 yılında 1 milyar 500 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı. Erkin, 2020 rakamları kesinleşmemesine rağmen ihracattaki artışın devam ettiğini söyledi.

2 milyar dolardan fazla yabancı yatırım

Oyun geliştirici şirketlerin, yüksek hizmet ihracatının yanı sıra ülkenin en çok küresel yatırım alan sektörlerinden biri olduğunu belirten  Erkin, "Sadece 2020 yılında oyun geliştirici şirketlerimiz 2 milyar dolardan fazla yatırım alarak, dünya ekonomisinin zorlandığı bu dönemde ülkemize büyük katkılar sağlamıştır. Bu başarıların arkasında tüm devlet kurum ve kuruluşlarının sağladığı katkı ve sektöre verilen desteklerin çok önemli faydası olduğu da aşikardır." ifadelerini kullandı.

TOGED tarafından oyun konsollarındaki vergi uygulamalarına yönelik Ticaret Bakanlığına sunulan görüş ve önerilerde şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemiz oyun sektörü üretim anlamında altın çağını yaşarken henüz oyun konsolu üreten bir şirketimiz bulunmamaktadır. Tüm dünyada oyun konsolu üreten şirket sayısı da birkaç adedi geçmemektedir. Son vergi düzenlemeleri tüketicilerin oyun konsollarına erişimini zorlaştırırken, bir yandan da ülkemizde oyun konsolları için oyun geliştiren şirketlerimizin son kullanıcıya ulaştırmasını güçleştirmektedir. Ülkemiz oyun sektörünün gelişiminin daha ivmelenmesi hem oyun konsolları için üretimin teşvik edilmesi hem de tüketicilerin dilediği oyuna kolay erişimiyle mümkün olacaktır. Bugün sektördeki tüm geliştiricilerimizin, genç yaşta oyunları oynayarak ve bu kültürün bir parçası olarak yola çıktığını düşünürsek, bugünün oyun tüketicileri geleceğin potansiyel oyun ekosistemi çalışanlarıdır. Bu doğrultuda oyun konsollarına getirilen ek vergilerin sıfırlanması ve özel tüketim vergisinin de kaldırılmasının oyun sektörünün gelişimine ve ülkemiz hizmet ihracatına çok önemli katkı sunacağına inanmaktayız."