EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:45   Güncelleme : 04-04-2021 13:45

Osmanlı tarifleriyle yıllardır tüm dünyaya ihracat yapıyorlar

1864 yılında Eminönü'nde kurulan Hafız Mustafa firmasını devralan Ongurlar Ailesi, 1,5 asırlık tarifleri dünyanın dört yanına sunuyor.

Osmanlı tarifleriyle yıllardır tüm dünyaya ihracat yapıyorlar

"Hafız Mustafa" firmasını 14 yıl önce devralan Ongurlar Ailesi, tarifleri Osmanlı'ya dayanan 50 çeşit Türk lokumunu dünyanın dört yanına  pazarlıyor.

Hacı İsmail Hakkı Bey tarafından 1864 yılında İstanbul Bahçekapı'da kurulan Hafız Mustafa firması. Akide şekerinin ilk üreticilerinden olan Hacı İsmail Hakkı Bey'in ardından oğlu Hafız Mustafa, şeker ve lokum üretimine devam etti. Poğaçanın mucidi olarak da bilenen Hafız Mustafa, tatlı ve şekerlemede kısa sürede marka oldu. Ünü giderek yayılan Hafız Mustafa'nın ardından oğlu Cemil Bey de aile geleneğini sürdürdü. Cemil Bey, şekerleme ve lokumun yanına "Çikolat Cemil" adıyla çikolatayı da ekledi. Bugün 157 yaşında olan firmanın 1,5 asırlık tarifleri ve dekorasyonu da hiç değişikliğe uğramadı.

Hafız Mustafa firması, 14 yıl önce Ongurlar Ailesi tarafından devralındı. Tarihi mirasa sadık kalan firma, ürünlerini eski tariflerle göre üretmeye devam ederken bir yandan da yeni tatlar keşfediyor. 50 çeşit lokum ile 500 çeşit tatlı üretimi gerçekleştiren firmanın biri yurt dışında olmak üzere 14 şubesi mevcut

Glukoz yerine şeker pancarının, gıda boyası yerine doğal kök boyasının, doğal meyve özlerinin ve zemzem suyunun kullanıldığı lokum ve tatlılar, en geç 72 saatte dünyanın bir çok ülkesine pazarlanıyor.

"Gelenekçi aynı zamanda yenilikçi bir firmayız"

Hacı İsmail Hakkızade Hafız Mustafa Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ongurlar,  yaptığı açıklamada, Bahçekapı'daki ilk dükkanın 157 yıldır, müşterilerine aynı tat ve lezzetleri sunmak için hep açık kaldığını belirtti.

Firmayı 15 yıl önce devraldıklarında imalatın olmadığını ve 5 çalışanla işe başladıklarını aktaran Ongurlar, "Ustamız babamdır. Onun verdiği öğüt ve bilgilerle işi buraya kadar getirdik. Bizim kuruluş dönemimiz Osmanlı döneminde olduğu için bu geleneklere bağlı kalmak istiyoruz. Gelenekçi, aynı zamanda yenilikçi bir firmayız. Gelenekteki kültürümüzü geliştirerek daha yeni lokumlar, yeni lezzetler yaparak bütün dünyaya sunmak istiyoruz." difadelerini kullandı.

Lokumun Osmanlı İmparatorluğu'nda 17. yüzyılda popüler olmaya başladığını dile getiren Ongurlar, şunları söyledi:

"Biz gelenekteki reçetelerimize sadık kalıyoruz. Bunlar bize, Osmanlı'dan kalan bir miras çünkü. Biz bunu nasıl geliştiririz diye çalışmalar yürütüyoruz, ancak gerçek reçeteye sadık kalarak yapmaya çalışıyoruz. Kullandığımız tüm ham maddelerin en iyisini, en özelini, rayihası en güzel olan cevizi, fıstığı kullanıyoruz. İlaçlanmamış olması bizim için önemli. Kullandığımız boyanın tümü kök boyadır. Sentetik boya kullanmıyoruz. Gıda kodeksi izin vermiş olmasına rağmen gelenekçi bir firma olduğumuz için Osmanlı reçetesine sadık kalıyoruz. Eski reçeteleri gidip bulduk, araştırdık devraldıktan sonra Osmanlı arşivlerine girdik ve geçmişten günümüze gelen bütün reçetelerimize ulaşmaya çalıştık. Halen eski reçeteleri bulma çalışmalarımız da devam ediyor. Hafız Mustafa'dan ilham alarak o günkü yaptığı lokumlardan esinlenerek, o günkü dekoru da uygulayarak onun geleneğini sürdürmeye çalışıyoruz."

"Biz kültür elçisiyiz"

Kendilerini "tatlıcı" veya "lokumcu" değil, "kültür elçisi" olarak tanımladıklarınıa dikkat çeken  Ongurlar, ürünlerinden şube dekorasyonu ve personel üniformalarına kadar Osmanlı kültürünü yaşatmak için çabaladıklarını belirtti.

Amaçlarının Osmanlı'dan kalan mirası gelecek nesillere aktarmak olduğunu bu amaç doğrultusunda firma bünyesinde bir de Ar-Ge birimi kurduklarını ifade eden Emre Ongurlar, "Turkish Delight dediğiniz zaman karşınızda bir rakip yok. Turkish Delight'ın bugün olması gerektiği yerde olduğunu düşünmüyoruz. Daha önem gösterilmesi ve daha iyi yerlerde olması lazım. Çünkü bu bizim kültürümüz. Biz buna sahip çıkmazsak farklı ülkeler buna sahip çıkıyor. 'Lokumi' diyor, 'Yunan lokumu' diyor, başka bir şey deyip sahip çıkıyorlar." dedi.

Hafız Mustafa'nın tatlı sırları kitap oldu

Emre Ongurlar, Sirkeci mağazalarını ziyarete gelen ve tatlarını çok beğenen Kolombiyalı bir yazarın bu konuda çocuklara yönelik bir kitap yazdığını da bildirdi.

Çocukların bu kitabın içerdiği tariflere göre hazırladıkları lokum ve tatlıları sosyal medyada paylaştıklarını aktaran Ongurlar, kitabı Türkçe'ye çevirmek için yaptıkları çalışmanın bitmek üzere olduğunu ve davet ettikleri ancak salgın dolayısıyla gelemeyen yazarın yakında Türkiye'de olacağını aktardı.