EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-02-2021 12:38   Güncelleme : 16-02-2021 14:26

Ordu'da fındık verimi için solucan gübresi kullanılacak

Kimyasal gübrelerin azaltılması istenirken organik gübreyle fındığın veriminin artırılması hedefleniyor. Organik atıklarla beslenen solucanlar, sıfır atık projesine de katkı sağlayacak.

Ordu'da fındık verimi için solucan gübresi kullanılacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 milyon solucandan elde edilen 40 ton gübreyle hem fındığın veriminin artırılması hem de kimyasal gübre kullanımının azaltılması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, toprak iyileştirici, ürün kalitesi ile toprağın su tutma oranını artırıcı özelliğe sahip solucan gübresi üretimi için çalışma başlattı.

İlk aşamada 5 milyon solucandan 40 ton gübre elde eden belediye, yapılan çalışma sonucunda ekonomik kâr sağlamanın yanı sıra kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını hedefliyor. Organik atıklarla beslenen solucanlar, aynı zamanda sıfır atık projesine de katkı sağlıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 5 aydır üzerinde çalıştıkları solucan gübresinde üretim aşamasını tamamladıkları belirtti.

Okutucu, elde ettikleri gübreyi belediyenin toprak iyileştirme çalışmalarında, tarımsal mücadelede ve kentin ana geçim kaynağı olan fındığın veriminin artırılmasında kullanacaklarını kaydetti.