EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-04-2021 07:55   Güncelleme : 02-04-2021 07:55

OPEC+ ülkeleri, günlük petrol üretimini kademeli olarak artıracak

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden meydana gelen OPEC+ grubu, mayıs, haziran ve temmuz ayları için günlük petrol üretimini kademeli olarak artırmaya karar verdi.

OPEC+ ülkeleri, günlük petrol üretimini kademeli olarak artıracak

OPEC+ üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, mayıs itibarıyla gerçekleştirilecek üretim kesintisi miktarını belirlemek için video konferans yöntemiyle yapılan 15. Bakanlar Toplantısı tamamlandı.

OPEC'in yaptığı  açıklamaya göre, 23 ülkenin Aralık 2020'de aylık yarım milyon varil üretim artışı kararına vurgu yapılarak, gelecek üç ay içinde de günlük 500 bin varili geçmeyecek şekilde artış yapılacağı belirtildi.

Bu 3 ay için 23 ülkenin petrol üretimi ve OPEC+ ülkelerinin aylara göre yapacağı toplam üretim artışının yer aldığı tablo kamuoyuna yayımlandı

Tabloya göre, OPEC+ ülkeleri, mayıs ve haziran aylarında günlük 350 bin, temmuzda ise yaklaşık 441 bin varil üretim artışı gerçekleştirecek.

Suudi Arabistan ise şubat ayında açıkladığı gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek kesinti kararını kademeli olarak kaldıracak.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantıda yaptığı açıklama ile mayıs için 250 bin, haziran için 350 bin ve Temmuz'da ise 400 bin varil günlük artış yapacaklarını aktardı.  Buna göre, OPEC+ grubunun temmuz ayında üretim kesintisi yaklaşık 5 milyon 800 bin varil düzeyinde olacak.

Selman, OPEC+ olarak hala piyasadaki gelişmelere ihtiyatlı yaklaştıklarını dile getirerek, "Ancak nabız yoklamalıyız ve bizi piyasaya temkinli yaklaşmaya sevk eden psikolojik bariyeri aşmamız gerekiyor. (Geçen yıl) aralık ayında oluşturduğumuz mekanizmaya hala bağlıyız. Bu da piyasadaki gelişmelere göre çift yönlü olarak 500 bin varil artırma veya azaltma yapma imkanı tanıyor. Bu nedenle güvencemiz hala var." ifadelerini kullandı

Diğer taraftan, OPEC+ toplantısı sonrasında Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dünkü kapanışa göre yüzde 3,66 artışla 65,04 dolara kadar çıktı. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,19 yükselerek 61,64 dolar odu

OPEC+ grubu, bir sonraki bakanlar toplantısını 28 Nisan'da gerçekleştirecek.