DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-02-2021 07:05   Güncelleme : 24-02-2021 07:15

New York borsasında yatay seyir | Piyasa yorumları (24.02.2021)

New York borsası, dünkü işlemlerinde, karışık seyretti. Dow Jones, kapanışta, önceki günün kapanışına göre yatay seyir izlerken Nasdaw endeksi yüzde 0,5 değer kaybetti.

New York borsasında yatay seyir | Piyasa yorumları (24.02.2021)

New York borsası, günü karışık seyirle tamamladı. Dow Jones endeksi, günlük bazda, yüzde 0,05 arttı. Endeks, kapanışta 31.537,35 puandaydı.  S&P 500 endeksi yüzde 0,13 artarak 3.881,37 puana çıkarken Nasdaq endeksi ise yüzde 0,50 azalışla 13.465,20 puana indi.

Güne teknoloji hisselerinin öncülüğünde düşüşle başlayan endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Senatodaki sunumunun ardından karışık bir seyir izledi.

Yeni destekler gelecek

Uzun süredir çıkarılması beklenen teşvik paketine ilişkin karar son kararın birkaç hafta içinde gelmesi beklenirken yeni desteklerin sinyalleri de Fed toplantısında geldi. Bu hafta içinde, ABD Merkez Bankasından gelen mesajlar, piyasaların gündeminde.

Fed Başkanı Powell, yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin Senatonun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde yaptığı sunumda, mevcut faiz oranları ve varlık alımlarıyla Fed'in ABD ekonomisine sağladığı desteği sürdüreceğinin sinyalini verdi. 

Ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerinden çok uzak olduğunu belirten Powell, önemli bir ilerlemenin sağlanmasının biraz zaman alabileceğini ifade etti.  

Powell, "Son haftalarda, yeni vakalar ile hastaneye yatışların sayısı düşüyor ve devam eden aşılamalar bu yılın sonlarında daha normal koşullara dönüş için umut veriyor. Bununla birlikte ekonomik toparlanma düzensiz olmaya devam ediyor, tamamlanmaktan uzakta ve önündeki yol oldukça belirsiz." değerlendirmesinde bulundu. 

Analistler, Powell'ın konuşmasının enflasyonla ilgili endişelerin bir kısmını giderdiğini belirtti. 

Merkez Bankası Başkanı Powell, çarşamba günü de ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde sunum yapacak ve vekillerin sorularını yanıtlayacak.