DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-04-2021 09:43   Güncelleme : 18-04-2021 09:43

Myanmar'da ordu ile etnik silahlı grup arasında çatışma: 5 ölü

Myanmar'da askeri darbenin ardından yönetimi ele geçiren ordu ile darbe karşıtı etnik silahlı gruplardan Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIA) arasında çatışma çıktı. Çatışmada Myanmar ordusundan 5 asker öldürüldü.

Myanmar'da ordu ile etnik silahlı grup arasında çatışma: 5 ölü

The Irrawaddy sitesinde çıkan habere göre, Myanmar'ın kuzeyindeki Kachin eyaletine bağlı Sumprabum ilçesinde 16 Nisan gecesi ve dün sabah Myanmar ordusu ile KIA militanları arasında silahlı çatışma oldu.

KIA sözcüsü, çatışma bölgesinde Myanmar ordusundan 30 asker bulunduğunu ve 5 askerin öldürüldüğünü bildirirken, etnik silahlı grubun can kayıplarına ilişkin bilgi paylaşmadı.

Myanmar'daki 20 etnik silahlı grubun arasında bulunan Kachin Bağımsızlık Ordusu, darbeye karşı çıkmış ve Myanmar ordusuna karşı protestocuları koruyacağını söylemişti.

Sivil can kayıpları 730'a çıktı.

Diğer taraftan, Myanmar'da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı gerçekleştirilen protesto gösterilerinde, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 730 oldu.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu (AAPP) tarafından yayımlanan günlük raporda, ülkede son 24 saatte 2 can kaybının daha doğrulandığı aktarıldı.

Toplam can kaybı 730 olarak güncellenirken 3 bin 152 kişinin, darbeden bu yana gözaltında tutulduğu belirtildi.

871 kişi hakkında ise gözaltı kararının devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta gelmek üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler devam ederken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarıda sürüyor.