DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-04-2021 09:25   Güncelleme : 20-04-2021 09:34

Myanmar'da darbe yüzünden en az 200 bin çalışan işini kaybetti

Myanmar'da askeri darbenin ülke ekonomisine negatif etkileri dolayısıyla tekstil sektöründe çalışanlardan en az 200 bin kişinin işini kaybettiği bildirildi.

Myanmar'da darbe yüzünden en az 200 bin çalışan işini kaybetti

Myanmar Now haber sitesine açıklamada bulunan işçi hakları savunucusu Ye Naing Win, 1 Şubat darbesinden bu yana, tanınmış tekstil firmalarının çoğunun ülkedeki operasyonlarını durdurduğunu bildirdi.

Win, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle zaten kötüye giden sektörün, darbe yüzünden daha da küçüldüğünü vurgulayarak "Ülke çapında 700 bin kişiye istihdam sağlayan sektörde en az 200 bin kişi işsiz kaldı." diye konuştu.

Darbenin ardından yaşanan istikrarsızlık ortamının yatırımcıları endişlendirdiğini belirten Win, "Myanmar'daki tekstil fabrikalarının yarısı an itibarıyla faaliyette değil." dedi.

Gözaltındaki Japon gazeteciye "yalan haber" suçlaması

Diğer taraftan dün, Yangon'da gözaltına alınan Japon gazeteci Kitazumi Yuki'ye, yargılandığı askeri mahkemede "yalan haber yayarak ceza hukukunu ihlal etme" suçlaması yapıldı.

Myanmar ordusunun yayın organlarından MRTV'de yer alan haberde, hakkındaki suçlamaların onaylanması halinde Nikkei gazetesi çalışanı Yuki'nin 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı aktarıldı.

45 yaşındaki gazeteci Yuki'nin, Yangon'daki Insein Cezaevinde tutulduğu belirtildi.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin üzerine 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Darbe karşıtı protestoların başlamasından bu yana güvenlik güçlerinin protestolara silahlı müdahalesi sonucu 738 kişi yaşamını yitirdi.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler devam ederken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürdürülüyor.